20. července 2011 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V českých obchodech už můžete platit mobilem

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští zákazníci již brzy nebudou potřebovat ke svým nákupům peněženku. Stačit jim bude pouze mobilní telefon. Hypermarket Globus totiž dnes jako první spustil pilotní projekt bezkontaktních plateb mobilním telefonem. Systém funguje na základě spolupráce s Komerční bankou, Citi bank, společností Visa a Telefónica.

Zaplatit nákup pouhým přiložením mobilního telefonu ke speciálnímu terminálu tak odedneška mohou dvě stovky zákazníků, a to na pokladnách v hypermarketu Globus v Plzni a ve třech hypermarketech Globus v Praze.

Zaplatit telefonem lze díky speciální aplikaci společnosti Visa, která je nahraná na SIM kartu mobilního telefonu a využívá takzvanou technologii NFC (Near Field Communication). Podporu této technologie přislíbila většina velkých výrobců mobilních telefonů, to znamená, že brzy půjde v hypermarketu zaplatit prakticky každým mobilním telefonem.

"Propojení mobilních telefonů s platebními systémy je pro nás nevyhnutelnou evolucí a cestou do budoucnosti. Platby mobilem nabízejí uživateli vysoký standard komfortu, rychlosti a bezpečnosti. Obchodníkům zase přináší nový systém obsluhy klienta," vysvětluje Marcel Gajdoš, manažer asociace Visa Europe pro bezkontaktní a mobilní projekty pro Českou republiku a Slovensko.

Hromadně by zákazníci mohli začít v hypermarketech platit mobilním telefonem zhruba za půl roku a do tří let by mělo být pro NFC platby na světě k dispozici přes 260 milionů terminálů.

Více čtěte ve čtvrtečním vydání deníku Lidové noviny