Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V českých salámech byla zatajená konina. Tesco je stáhlo z prodeje

Tesco stahuje z prodeje výrobky obsahující nedeklarovanou koninu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco stahuje z prodeje výrobky obsahující nedeklarovanou koninu | foto: Tesco

PRAHA Obchodní řetězec Tesco v rámci vlastních testů zjistil nedeklarované koňské maso v baleném salámu Herkules českého výrobce Masna Studená patřícího do skupiny Krahulík Andreje Babiše.

Laboratorní testy poprvé objevily neoznačené koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Herkules 300 g.

Řetězec již otestoval i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem. Salám Herkules Tesco stáhlo z prodeje. Výsledky testů zveřejňuje prodejce na zvláštním webu.

Masna Studená patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Jeho mluvčí Karel Hanzelka sdělil, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie.  "Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa," uvedl Hanzelka.

Podvod s koninou

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, následně zasáhla další státy včetně České republiky.

Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.

Český masokombinát nyní podle mluvčího pátrá, zda byl uveden v omyl úmyslně nebo se konina dostala do výrobku nešťastnou náhodou.

V samotné masně na dotaz serveru Lidovky.cz nikdo reagovat nechtěl. „Všichni z vedení již odešli a já nejsem kompetentní abych vám cokoli řekl,“ uvedl jeden z pracovníků podniku.

Burgery, lasagne, masové kuličky...

Státní dozorové úřady dosud odhalily šest různých produktů s obsahem neoznačeného koňského masa, naposledy to bylo začátkem března v lasagních původem z Lucemburska.

Konina se objevila v Česku také v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a dvakrát v polských hovězích burgerech, které v Česku distribuovala společnost Bidvest Czech Republic.

Krajští veterinární inspektoři v únoru podle mluvčího odebrali 61 vzorků, z nichž bylo koňské maso zjištěno v pěti. Do dnešního dne bylo odebráno také dalších 101 vzorků na základě pokynu Evropské komise všem členským státům. Celkem mělo Česko do konce měsíce zanalyzovat minimálně 100 vzorků masa.

, ,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...