20. března 2013 17:08, aktualizováno  17:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V českých salámech byla zatajená konina. Tesco je stáhlo z prodeje

Tesco stahuje z prodeje výrobky obsahující nedeklarovanou koninu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco stahuje z prodeje výrobky obsahující nedeklarovanou koninu | foto: Tesco

PRAHA Obchodní řetězec Tesco v rámci vlastních testů zjistil nedeklarované koňské maso v baleném salámu Herkules českého výrobce Masna Studená patřícího do skupiny Krahulík Andreje Babiše.

Laboratorní testy poprvé objevily neoznačené koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Herkules 300 g.

Řetězec již otestoval i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem. Salám Herkules Tesco stáhlo z prodeje. Výsledky testů zveřejňuje prodejce na zvláštním webu.

Masna Studená patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Jeho mluvčí Karel Hanzelka sdělil, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie.  "Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa," uvedl Hanzelka.

Podvod s koninou

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, následně zasáhla další státy včetně České republiky.

Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.

Český masokombinát nyní podle mluvčího pátrá, zda byl uveden v omyl úmyslně nebo se konina dostala do výrobku nešťastnou náhodou.

V samotné masně na dotaz serveru Lidovky.cz nikdo reagovat nechtěl. „Všichni z vedení již odešli a já nejsem kompetentní abych vám cokoli řekl,“ uvedl jeden z pracovníků podniku.

Burgery, lasagne, masové kuličky...

Státní dozorové úřady dosud odhalily šest různých produktů s obsahem neoznačeného koňského masa, naposledy to bylo začátkem března v lasagních původem z Lucemburska.

Konina se objevila v Česku také v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a dvakrát v polských hovězích burgerech, které v Česku distribuovala společnost Bidvest Czech Republic.

Krajští veterinární inspektoři v únoru podle mluvčího odebrali 61 vzorků, z nichž bylo koňské maso zjištěno v pěti. Do dnešního dne bylo odebráno také dalších 101 vzorků na základě pokynu Evropské komise všem členským státům. Celkem mělo Česko do konce měsíce zanalyzovat minimálně 100 vzorků masa.

mevMartin Nevyhoštěný, khuKarel Hrubeš, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.