25. května 2013 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Itálii šla poprvé po skoro 50 letech víc na odbyt kola než auta

Prodej aut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej aut (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM V Itálii jdou poprvé po 48 letech víc na odbyt bicykly než auta. Podle agentury ANSA to řekl vysoký představitel ministerstva dopravy Erasmo De Angelis. V roce 2011 se podle něj v zemi prodalo o 2000 víc kol než vozů. Minulý rok se ale tento rozdíl zvýšil na 250.000.

Automobilů se loni prodalo 1,4 milionu, zatímco nového majitele našlo 1,65 milionu bicyklů. Podle představitele italského ministerstva dopravy stoupá počet lidí, kteří používají kolo jako pravidelný dopravní prostředek. "V našich městech se odehrává tichá revoluce na dvou kolech," řekl Erasmo De Angelis. Důvodem zvýšeného zájmu o kola je podle něj především pokračující recese v zemi. Úřady nyní zkoumají, jak jízdu na kolech dál podpořit a vybudovat například více cyklistických stezek.

ČTĚTE TAKÉ:

Italská ekonomika pokračovala v prvním čtvrtletí ve výrazném poklesu. Její recese se tak prodloužila na sedm čtvrtletí a je nejdelší minimálně od roku 1970, kdy se čtvrtletní údaje v zemi začaly zpracovávat.

Lidovky.cz, ČTK