25. dubna 2012 16:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Kauflandu prodávali falešné kakao s rozemletými slupkami

Falešné kakao zadržené v brněnském Kauflandu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešné kakao zadržené v brněnském Kauflandu | foto: www.szpi.gov.cz

BRNO Potravinářští inspektoři byli opět "úspěšní". V brněnském supermarketu Kaufland našli náhražkové kakao, které obsahovalo o 20 procent méně kakaového prášku, než bylo deklarováno na obale, a výrobce jej navíc doplnil rozemletými kakaovými slupkami.

Jedná se o polský výrobek s názvem Grande Cocoa drink plus vitamins označený jako instantní směs pro výrobu kakaového nápoje o hmotnosti 600 gramů.

PSALI JSME:

Místo kakaového prášku sacharóza

Klamání spotřebitele se tento nejmenovaný výrobce nedopustil poprvé. Už v minulosti inspekce zjistila, že kakaový prášek nahrazoval levnější sacharózou a na konci roku 2011 ho distributor musel stáhnout z prodeje.

Při opakované kontrole inspektoři zjistili, že výrobce podváděl i u dvou dalších šarží produktu. Jen použil o něco "sofistikovanější" metodu. Pětinu kakaa nahradil rozemletou dřevitou hmotou z kakaových slupek, které mají být během výroby kakaa odstraněny. Pro inspekci je tato metoda hůře odhalitelná.

Učebnicový podvod

Polský výrobce má falšovací metody zjevně v malíku. Padělatelé kakaa historicky používají zejména tři způsoby nahrazování drahého kakaového prášku a tento polský výrobce učebnicově uplatnil hned dva z nich,“ uvedl ředitel pražského inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petr Cuhra.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Příměs z rozemletých kakaových slupek jsme identifikovali díky laboratornímu průkazu přítomnosti tryptamidu kyseliny lignocerové, který je pro tento typ falšování charakteristickým markerem," dodal.

Inspekce prodejně nařídila kakao stáhnout z prodeje a neuvádět ho dál do oběhu.

rkaŠárka Bláhová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.