14. července 2009 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V krizi Češi kupují jen to nejnutnější, recese se bude prohlubovat

Už i k Čechům dorazila kriza, spotřebu omezují na to nejnutnější | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už i k Čechům dorazila kriza, spotřebu omezují na to nejnutnější | foto: Shutterstock

PRAHA Celkové maloobchodní tržby v květnu bez sezonního očištění meziročně klesly o 7,5 procenta. Jak uvedl český statistický úřad, největší podíl na poklesu měl prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, a prodej nepotravinářského zboží.

"Odložená spotřeba domácností má základ především v nejistotě udržení zaměstnání," uvedl analytik Citco-finanční trhy Tomáš Volf. Nezaměstnanost přesáhla minulý měsíc osm procent a spotřebitelské úvěry se stávají stále méně dostupné.

Maloobchodníkům nepomáhá podle Volfa ani snižování cen. "Lidé momentálně nejsou ochotni kupovat nic, co není nezbytně nutné. Takže auta, drobná elektronika a podobné zboží jsou na okraji zájmu spotřebitelů, a to i přesto, že je obchodníci lákají všemožnými slevami," uvedl.

Podle ekonomů dnešní data dále zhoršují výhled do budoucna. "Recese vstoupila do české ekonomiky propadem vývozu. Skrze rostoucí nezaměstnanost a stagnující reálné mzdy se rozšířila do domácí poptávky. Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost ještě svého vrcholu nedosáhla, nečekají obchodníky lehké měsíce," komentoval nepříznivou situaci David Marek z Patria Finance. "Negativní květnová data o maloobchodních tržbách mohou vést k přehodnocení prognóz HDP ve 2. čtvrtletí směrem k horšímu," dodal.

Špatně pro Česko vyznívá i srovnání se zbytkem Unie. Podle údajů zveřejněných Eurostatem totiž klesly v květnu očištěné tržby v maloobchodě v EU 27 meziměsíčně o 0,5 procenta, meziročně o 3,1 procenta.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!