31. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V malých firmách si moc nevyděláte. Pokud nejste jeřábník nebo cukrář

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Průměrný plat v nejmenších firmách činí 68 procent průměrné mzdy ve společnostech s více než tisícovkou zaměstnanců. Malé podniky jsou výhodné pro finanční dealery a konzultanty, ale také pro cukráře nebo jeřábníky. Naopak do největších firem by měli mířit marketingoví manažeři, vedoucí nákupu či konstruktéři.

"Řada malých firem podniká ve specializovaných oblastech, kde díky kombinaci osobního přístupu a pružnosti dosahují velmi dobrých výsledků. Mohou si tak dovolit platit vyšší platy, než je průměr v daném odvětví. Nejde přitom jen o exkluzivní profese, ale často i o zcela běžná povolání," uvedl Zdeněk Němec, analytik služby Platy.cz, která statistiku zveřejnila.

Pozicí, na které je práce v malé firmě nevýhodnější, je dealer v bankovnictví. Průměrný plat na této pozici ve společnostech do deseti zaměstnanců činí 232 procent platu v největších firmách. Mezi 15 pozicemi, v nichž jsou platy v malých firmách vyšší než ve velkých, jsou i stavební zámečník, aranžér, cukrář nebo jeřábník.

Marketingový manažer bere trojnásobek

Naopak ve velkých firmách jsou relativně vyšší platy především na manažerských pozicích. Příčinou je odpovědnost za větší rozpočet, více regionů, případně obojí. Největší rozdíl je na pozici marketingový manažer, který má ve firmě nad tisíc zaměstnanců v průměru více než trojnásobný plat než jeho kolega ve firmě do deseti zaměstnanců.

Mimo manažerských pozic se v žebříčku 15 pozic, v nichž je plat ve velkých firmách větší než v malých, objevuje například i konstruktér, hlavní účetní nebo lektor.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz