Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Německu překvapivě přibylo nezaměstnaných

Mladí lidé.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí lidé. | foto: Reprofoto

Berlín Počet lidí bez práce se v Německu během srpna podle sezonně přepočtených údajů zvýšil asi o 5000 uchazečů, což je v rozporu s očekáváním trhu. Uvedl to zdroj agentury Reuters, který mívá oficiální data vždy v předstihu. Analytici čekali, že počet nezaměstnaných se zhruba o 20.000 osob sníží.

Míra nezaměstnanosti se ale nezměnila a nadále se drží na 10,6 procenta. To je vysoko nad průměrem Evropské unie, kde je míra nezaměstnanosti mírně nad osmi procenty. V eurozóně se v červnu dostala dokonce na pětileté minimum 7,8 procenta.

Nižší nezaměstnanost než Německo má i Česko, kde míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 7,9 procenta. Pokud by se braly v úvahu sezonně nepřepočtené údaje, počet lidí bez práce se v Německu v srpnu snížil asi o 14.000 uchazečů a dostal se na 4,37 milionu lidí, sdělil úřad. Míra nezaměstnanosti činila 10,5 procenta, tedy stejně jako v červenci.

Růst počtu lidí bez práce byl v srpnu první po pěti měsících. Úřad práce ale sdělil, že podmínky na trhu práce zůstávají podle jeho názoru příznivé, i když ekonomové statistiku nehodnotí nejlépe. "Sezonně přepočtené údaje jsou horší, než se očekávalo. Musíte se na ně ale dívat společně s údaji za červenec, které byly velmi dobré," podotkl ekonom ústavu BHF-Bank Peter Meister.

V červenci se počet lidí bez práce po sezonním přepočtu snížil zhruba o 92.000 uchazečů, což je vysoko nad odhady analytiků. Revidovaný údaj je dokonce příznivější než první odhad, který úřad zveřejnil asi před měsícem.

Podle něj počet lidí bez práce klesl o 84.000 uchazečů. "Trh práce se zlepšuje. To už začíná být zřejmé," pokračoval Meister. Oživení domácího trhu má podle něj příznivý vliv na trh práce, a příznivý trend na trhu práce by měl podle Meistera pokračovat.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala růst o 0,9 procenta, což byl nejlepší výsledek za více než pět let. To přimělo ekonomy, aby zvýšili odhad růstu na celý letošní rok minimálně na dvě procenta.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!