15. března 2010 16:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V neziskovkách a státní správě jsou platy o tisíce vyšší, než ve firmách

Nejvyšší platy jsou v neziskovkách a státní zprávě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší platy jsou v neziskovkách a státní zprávě | foto: Lidové noviny

PRAHA Práce v nepodnikatelské sféře, tedy například ve státní správě nebo neziskových organizacích, se vyplatí daleko více než v komerčních firmách. Rozdíly mezi mzdami v nepodnikatelské a podnikatelské sféře totiž na konci loňského roku dosahovaly i několika tisíc korun. Výjimkou byla Praha, kde se stále mají lépe lidé v soukromých firmách.

Platy v komerční sféře loni rostly na rozdíl od nekomerční pouze ve třech krajích ze 14. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Například v Moravskoslezském kraji tak střední mzda, která lépe odpovídá reálným příjmům většiny obyvatel, klesla v podnikatelském sektoru o 747 korun na 20 680. V nepodnikatelské sféře naopak vzrostly o 983 korun na 23.157 Kč. Rozdíl mezi nimi tedy byl 2477 korun. V Královéhradeckém kraji byl rozdíl 4108 a v Karlovarském dokonce 5289 ve prospěch veřejného sektoru.

Vysvětlení nepoměru je podle analytiků poměrně jednoduché. "Soukromá sféra na rozdíl od té nepodnikatelské zareagovala na krizi. Zaměstnanci ve firmách mají své mzdy navázané na tržby. A když klesají ty, klesají i platy," říká Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. To na státních úřadech není obvyklé.

Situace se podobným směrem vyvíjí minimálně od roku 2008. "První záchvěvy krize a propad tržeb přišel již v roce 2008," míní Pikora. Vidět to je třeba na exportu, který se ve čtvrtém čtvrtletí 2008 propadl meziročně o 14,1 procenta.