8. ledna 2007 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V novém vedení Aera bude i Kühnl

PRAHA Nový vlastník zbrojovky Aero Vodochody, investiční skupina Penta, odvolal devítičlenné představenstvo, dozorčí radu i prezidenta Aera Petra Klimeše. Na jeho místo zasedne slovenský manažer Peter Ondro. Dozorčí radu povede exministr obrany Karel Kühnl. Potvrdila to mluvčí Penty Jana Studničková.

Peter Ondro (49) je podle sdělení Penty úspěšný manažer, který se podílel  na transformaci hliníkárny ZSNP v Žiaru nad Hronom nebo působil ve  slovenských strojírenských podnicích skupiny HTC holding Bratislava, kam  mimo jiné patří Zetor Brno.

"Chceme, aby se Aero co nejdříve stalo zdravou, standardně fungující a  ziskovou společností, která obstojí v tvrdé mezinárodní konkurenci," uvedl  Ondro v tiskovém prohlášení. Prvním úkolem nového vedení podle něj bude  připravit a schválit nový finanční plán a plán organizačních změn, které  pomohou co nejdříve stabilizovat situaci a dosáhnout vyrovnaného  hospodaření.

Nový majitel zeštíhlil představenstvo i dozorčí radu vždy na tři členy.
Předsedou představenstva se stal Zdeněk Sýkora, místopředsedou Jan Vachek a  členem Petr Brychta. V dozorčí radě vedle Kühnla zasedne místopředseda Martin Prachař a jeden zástupce zaměstnanců. Nové představenstvo Aera Vodochody se má sejít v úterý v podvečer.

Penta získala 100 procent akcií Aera od státu minulý týden poté, co celou  transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nový vlastník  připravuje kompletní kapitálovou restrukturalizaci společnosti, která  zahrnuje zejména navýšení základního kapitálu o zhruba osm miliard Kč a  umožní realizovat další kroky zaměřené na obchod, marketing a provoz.

Plán restrukturalizace Aera připravený Pentou počítá s vývojem a výrobou  letadel a leteckých komponentů v rámci kooperačních projektů, výstavbou  letiště Vodochody a spoluprácí s Armádou ČR.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz