21. listopadu 2007 12:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Plzni se testuje ruské palivo pro Temelín

PLZEŇ V Plzni se bude testovat nové jaderné palivo z Ruska. Od roku 2010 pak bude dodáváno do Temelína, kde Rusové nahradí americký Westinghouse. Právě špatné zkušenosti s americkým palivem a kvalitní ruská nabídka vedly loni v Temelíně k rozhodnutí o změně dodavatele. Kritici výběru však poukazovali na další zvýšení už tak velké palivové závislosti na Rusku.

Plzeňský podnik Škoda JS provede od prosince do března 2008 hydraulické zkoušky makety zdokonaleného ruského jaderného paliva, které od roku 2010 nahradí v Temelíně palivo od americké firmy Westinghouse.

Ruská korporace TVEL, která ovládá 17 procent světového trhu s jaderným palivem, zvítězila v tendru pro Temelín loni. Dodávky paliva začnou od roku 2009, zavážení do reaktoru o rok později. Hodnota kontraktu pro Temelín se odhaduje na několik miliard korun. Smlouva s ČEZ zajišťuje dodávky pro oba bloky na pět let s pětiletou opcí. TVEL by měl dodat 400 tun paliva. TVEL je dlouholetým dodavatelem pro druhou českou jadernou elektrárnu v Dukovanech.

Maketa, která dnes dorazila do Plzně, absolvovala mechanické, tepelné a hydraulické zkoušky ve výzkumném ústavu OKBM v Nižném Novgorodu. Ve Škodě JS je ověří a výsledky předají Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost, který by měl vydat licenci na palivo v roce 2009. Maketa se liší od palivového souboru pouze tím, že tablety uvnitř palivových proutků nejsou z uranu, ale z olova. Po plzeňských testech odjede maketa zpět do Ruska na důkladnou kontrolu. Na podzim 2008 pak bude dopravena do Temelína, kde se s ní pracovníci naučí manipulovat a vyzkouší řídící tyče k regulaci výkonu.

Škoda JS využije speciální hydraulickou smyčku, na níž testovala palivo Westinghouse v letech 1993 až 1994. Zkoušky ověří kompatibilitu souborů Westinghouse a TVEL. Na přechodnou dobu bude totiž v Temelíně palivo americké i ruské výroby. "Testy, které začnou příští týden, zaručují stejné podmínky zkoušek jako u paliva Westinghouse, a je tak vyloučena chyba měření," řekl obchodní ředitel Škody JS Jiří Demiš. Rusové firmě za
testy zaplatí miliony korun.

Plzeňský podnik, jenž od roku 1993 dodává Westinghousu patice a hlavice palivových článků, chce stejný kontrakt podepsat také se společností TVEL. Ročně by přinesl desítky milionů korun.

TVEL zajišťuje palivo pro každý šestý energetický reaktor na světě. Využívá ho 73 reaktorů ve 13 státech světa. TVEL vyhrál tendry v Bulharsku, Slovensku, Finsku, má kontrakty pro nové elektrárny v Číně a v Indii.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz