30. listopadu 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Praze nepodnikají a unikají kontrolám. Finanční úřad vyžene tisíce firem

V Praze nepodnikají a unikají kontrolám. Finanční úřad vystěhuje tisíce firem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze nepodnikají a unikají kontrolám. Finanční úřad vystěhuje tisíce firem. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kontrolorům přetížených pražských finančních úřadů by se mělo v brzké době ulevit. A naopak by měla v metropoli stoupnout četnost daňových inspekcí. To vše na základě kroku Generálního finančního ředitelství, které plánuje z hlavního města vystěhovat tisíce firem. V metropoli mají uvedené sídlo, ale nepodnikají zde. A kvůli přetíženosti místních úřadů unikají finančním kontrolám.

Generální finanční ředitelství totiž ještě letos nebo začátkem příštího roku nuceně změní tisícům firem oficiální pražské sídlo. Vystěhuje je zpět do měst, ve kterých skutečně působí. Současně také daňová správa v neděli uzavírá nábor nových inspektorů. Zatím se ozvalo skoro 500 zájemců. Čím dřív, tím líp Vystěhování firem, takzvanou delegaci, už roky umožňuje daňový zákon a nový šéf berní správy Martin Janeček se ho chystá uplatnit co nejdřív.

„Pokud má firma centrum ekonomického zájmu například v Plzni, protože tam má kancelář, účetní, má tam svůj byznys a jenom si nechala napsat IČO na některý office house v Praze, tak její adresu vrátíme,“ říká Janeček.

Generální finanční ředitelství (GFŘ) se tak snaží čelit tristní situaci na některých pražských pracovištích. Například v Praze 2 vychází na firmu vzhledem k poměru sídlících společností a počtu berních úředníků jedna kontrola za 190 let. I v dalších obvodech teoreticky nemusí potkat kontrolora několik generací podnikatelů. Mimo Prahu jsou však inspekce mnohem častější. Mohou se opakovat už po několika málo letech.

Celý článek si můžete dočíst ve víkendovém vydání Lidových novin s přílohou Orientace a Relax.

Miroslav Petr, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz