18. října 2010 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Praze přibývají luxusní byty, kvůli přehnaným cenám jsou prázdné

Hlavně to nepřepísknout. Pokud nechcete, aby váš byt vypadal jako bazar nábytku z celého světa, používejte etno jen jako koření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavně to nepřepísknout. Pokud nechcete, aby váš byt vypadal jako bazar nábytku z celého světa, používejte etno jen jako koření | foto: Le Patio

PRAHA Počet postavených, ale neprodaných bytů se ve třetím čtvrtletí v Praze zvýšil přibližně na 2500, což je asi o 200 víc než na jaře. Vyplývá to z analýzy pražského developerského trhu.

Analýzu dnes zveřejnila společnost Ekospol. "I když se několik desítek dokončených bytů v každém čtvrtletí prodá, stále se za stejné období také stovky bytů zahájených v době boomu dokončí, což na trhu doplní nabídku. Celkový počet neprodaných bytů tedy stále narůstá," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Nejvíce prázdných postavených bytů je podle průzkumu hlavně v Praze 3, na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10 a také v Praze 4. Neprodejnost prý většinou způsobují vysoké ceny neodpovídající současné situaci na trhu.

"Podle našich analýz se přes 63 procent neprodejných bytů pohybuje v cenovém rozmezí 50.000 až 65.000 korun za metr čtvereční včetně DPH, přibližně 23 procent je dokonce ještě dražších," poznamenal Korec.

Ekospol pravidelně monitoruje prodejnost všech developerských projektů s 50 a více byty v katastrálním území Prahy. Využívá veřejně přístupná data, jako jsou například webové stránky developerských společností nebo ceníky bytových projektů.

V Praze se v první polovině roku podle posledních čísel Českého statistického úřadu začalo stavět 1410 bytů, což je meziroční propad o 46 procent. Počet dokončených bytů se od ledna do června v hlavním městě snížil o 17 procent na 3308 jednotek.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?