21. listopadu 2008 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Tescu zatím stávkovat nebudou

PRAHA Odboráři společnosti Tesco Stores ČR přerušili stávkovou pohotovost. Tu vyhlásili kvůli údajně nízkému počtu zaměstnanců v prodejnách tohoto předního tuzemského obchodního řetězce. Tesco přislíbilo posílení personálu prodejen a odboráři od plánovaných protestních akcí zatím upustili.

"Zaměstnavatel k dnešnímu dni učinil taková opatření, která odpovídají potřebnému navýšení a tím zajištění personálního obsazení provozoven tak, aby byl narovnán dosud poddimenzovaný stav pracovníků a byl zajištěn provoz v předvánočním a vánočním období," uvedl předseda podnikového odborového výboru společnosti Tesco Stores ČR Milan Matušík. Podle něho ale odboráři budou personální situaci v prodejnách Tesco nadále pečlivě sledovat.

Tesco Stores ČR vstoupilo na tuzemský trh v roce 1996 a nyní v Česku provozuje 56 hypermarketů, 33 supermarketů, pět obchodů Tesco Expres, šest obchodních domů a 16 čerpacích stanic. Společnost v Česku zaměstnává 13.700 pracovníků. Na loňském žebříčku největších tuzemských obchodníků se Tesco dělilo o druhé a třetí místo se společností Ahold.

Odboráři ve středu dali společnosti Tesco čtyřiadvacetihodinovou lhůtu na splnění jejich požadavků ohledně posílení počtu pracovníků obchodů Tesco v předvánočním období a pohrozili protestními akcemi. Po vyhodnocení situace se dnes ráno rozhodli stávkovou pohotovost přerušit.

Vedení Teska tvrdí, že v předvánočním období bude v obchodech dostatek pracovníků i brigádníků. "Na středečním pravidelném setkání jsme odbory seznámili s plánem personálního obsazení prodejen během vánočního období. Odbory tento plán
přijaly," řekla ve čtvrtek mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva
Karasová.

Zástupci odborů se již na konci října dohodli s vedením společnosti na úpravě počtu pracovníků. Firma tehdy slíbila, že nahradí brigádníky vlastními zaměstnanci na kratší pracovní úvazek, což mělo před vánočními svátky stabilizovat situaci v prodejnách. Tesco si od vlastních zaměstnanců na zkrácený úvazek slibovalo také lepší motivaci pro lidi, kterým nabídne stálý plat a dovolenou.

Problémy s nedostatkem zaměstnanců však tímto krokem nebyly podle odborů vyřešeny. V obchodech je podle nich stále nedostatek lidí, kteří nápor zákazníků nezvládají, a ti pak musejí často čekat v dlouhých frontách.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TRÉNINGOVÝ PROGRAM - ZÁKAZNICKÝ SERVIS

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč