19. května 2013 9:47, aktualizováno  10:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V USA padl jackpot téměř 12 miliard korun. Získal ho jediný výherce

Losovací míčky. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Losovací míčky. Ilustrační foto | foto: ČTK

NEW YORK V americké sázkové hře Powerball získal v sobotu jediný výherce jackpot přes 590 milionů dolarů (bezmála 12 miliard korun). Podle agentury AP jde o druhou nejvyšší výhru v historii sázek. Tiket se šesti šťastnými čísly zakoupil výherce na Floridě.

Na amerických benzínových pumpách a v obchodech s terminály Powerballu na poslední chvíli stály dlouhé fronty zájemců o rekordní výhru v historii této loterie, ačkoli možnost vítězství byla zanedbatelná. Pravděpodobnost výhry spočítali statistici na jedna ku 175,2 milionu. Podle majitelů loterijní společnosti přesto sázející vyplnili tolik kombinací šesti čísel, že to pokrylo 80 procent všech variant.

Navzdory mizivé šanci lákala k sázení vidina ohromného zisku při zanedbatelné investici, která obvykle pohání mechanismus rekordních jackpotů. "I když jsou šance velmi nízké, investice je velice malá. Za dva dolary máte naději," řekl odborník na sázkový průmysl z massachusettské univerzity Clyde Barrow.

Právě dva dolary činila cena jednoho tiketu. Taženými čísly, která jednomu ze sázejících přinesla závratnou výhru, byla 10, 13, 14, 22, 52 a 11, která padla jako tzv. Powerball číslo. Na jednom tiketu mohli sázející označit pět čísel z 59. Powerball číslo pak vybírali z 35.

ČTĚTE TAKÉ:

Suma se v loterijním banku akumulovala po dva měsíce, kdy první cenu nikdo nevyhrál. Podle organizátorů se může finální částka od zveřejněné sumy drobně odlišovat v závislosti na tom, kolik se přesně v posledních chvílích před losováním prodalo tiketů. Powerball probíhá ve 43 z 50 států USA, ve federálním distriktu hlavního města Washingtonu a na Panenských ostrovech.

Zájem sázejících, kteří snili o bezstarostné budoucnosti, byl v sobotu tak velký, že jednotlivé státy hlásily v den tahu tržby z prodaných tiketů okolo milionu dolarů za hodinu.

Dosud nejvyšší sázková výhra padla loni v březnu. V konkurenční hře Mega Millions si několik výherců rozdělilo jackpot ve výši 656 milionů dolarů.

Pokud by v sobotu jackpot v Powerballu nepadl, do dalšího středečního losování by se podle provozovatelů loterie zvýšil na 925 milionů. Nyní byl bank znovu založen na "zanedbatelné" sumě 40 milionů. Podrobnosti o výherci dosud společnost provozující Powerball nezveřejnila. Jisté je zatím pouze to, že pokud se rozhodne inkasovat celou částku najednou a nikoli v každoročních platbách po dobu 30 let, sníží se jeho zisk před zdaněním na zhruba 370 milionů dolarů.

Lidovky.cz, ČTK