27. prosince 2007 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V USA roste cena piva, kvůli biolihu

ST.LOUIS Prudké zdražování nedostatkového chmele ale i sladového ječmene znamenalo pro mnoho Američanů smutnější Vánoce, protože pivo bylo dražší a některé speciální značky dokonce vůbec nebyly k sehnání. Američtí farmáři přestávají chmel pěstovat, jelikož přecházejí na výhodnější kukuřici, dotovanou na výrobu biolihu.

Mohou za to zejména farmáři, kteří v posledních letech přestávají chmel a ječmen pěstovat, aby si uvolnili pole pro mnohem výnosnější kukuřici pěstovanou pro výrobu biolihu, napsal britský týdeník The Economist. Pivo kvůli dražšímu chmelu a sladu zdražovalo na konci i roku i na českém trhu.

Kvůli prudkému vzestupu cen chmele byla řada pivovarů, zejména rodinných a specializovaných výrobců, nucena zvýšit ceny, změnit recepty nebo dokonce omezit výrobu. Chmel se v USA produkuje hlavně na severozápadě, farmáři zde však masově přecházejí na kukuřici, z níž lze vyrábět etanol, vládou podporované palivo do automobilových motorů.

Produkce chmele v USA tak za poslední desetiletí klesla až o 50 procent, uvádí Economist. V důsledku toho dramaticky narostly ceny, které jsou proti dřívějšku až pětinásobné a některé menší pivovary vůbec nemohou sehnat dodavatele. Velcí výrobci jako Anheuser-Busch a Miller jsou na tom díky dlouhodobým kontraktům lépe, i oni však již zdražují.

Situace není o mnoho lepší ani u ječmene, který je surovinou k výrobě sladu. I toho se v USA kvůli expanzi kukuřice pěstuje méně; špatná úroda v Austrálii a v částech Evropy přitom v kombinaci se slabým kurzem dolaru ztěžuje dovozy.

Pivo zdražuje kvůli prudkému nárůstu cen chmele a sladu rovněž v Česku, kde tento měsíc zvýšil ceny o čtyři až šest procent Budějovický Budvar. Již od listopadu zdražil své pivo o šest procent největší český výrobce piva Plzeňský Prazdroj.

Čeští pěstitelé letos sklidili 5630 tun chmele, zhruba o tři procenta víc než loni, proti příznivému roku 2005 však byla produkce stále o 28 procent nižší. Ve světě se letos odhaduje produkce chmele na 89.000 tun a spotřeba pivovarsky účinných látek bude podle odhadů překračovat nabídku o zhruba deset procent.

Poptávka převyšující nabídku vede k rekordnímu růstu cen chmele na volném trhu. Výměrou chmelnic je ČR na třetím místě za Německem a Spojenými státy.

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.