10. února 2013 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Blíží se Valentýn. Erotické zboží kupují Češi nejvíce na internetu

Nákup v sex shopu – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup v sex shopu – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Před svátkem zamilovaných roste na internetu zájem především o zboží s nádechem erotiky. Hojně se prodávají erotické hry, afrodiziaka a erotická literatura.

Mezi další zboží, které je před Valentýnem "v kurzu", patří již tradičně spodní prádlo, šperky či cukrovinky. Vyplývá to z dat obchodního portálu Aukro.cz.

Lákají i gastronomické zážitky
"Erotických her se před Valentýnem prodá téměř o polovinu více, než je měsíční průměr, v kategorii erotická literatura to bylo dokonce o 71 procent více kusů zboží," uvedla mluvčí portálu Michaela Papežová.

Sv. Valentýn

Zvyk obdarovávat milovanou bytost v půlce února dárky a přáními přišel do Česka z anglosaských zemí. Podle tradice byl ve třetím století Valentin z Terni biskupem, který údajně obdarovával mladé páry pestrými kyticemi ze své zahrady. Mučednicky zemřel, protože prý radil římským mužům, aby nechodili do války a raději zůstali doma u svých žen.

Kromě erotiky se lidé na Valentýna rádi oddávají například dobrému jídlu nebo relaxaci. Zájem o pobyty, ve kterých je zahrnut gastronomický zážitek, v letošním roce vzrostl mezi Čechy téměř o pětinu. "Lidé volí nejčastěji pobyt na jednu noc, u kterého mají v ceně degustační menu nebo romantickou večeři," dodal Richard Šipoš z wellness a lázeňského portálu Spa.cz.

Na slevových serverech stoupá před Valentýnem o desítky procent zájem zejména o romantické pobyty, luxusní večeře, romantické a erotické zboží.

Masáž lávovými kameny

"Slevové portály jsou místem, kde se lidé neostýchají vybrat i lechtivější zboží, které by se jinak styděli zakoupit ve specializovaném kamenném obchodu," uvedl ředitel vyhledávače slev Skrz.cz Petr Kováčik. Podle něj vzrostl v posledních dnech také zájem u kulturních akcí, nejčastěji vstupenek do divadla.

Romantický pobyt na zámku
Za valentýnské dárky Češi podle odhadů letos na slevových portálech utratí až deset milionů korun. Vyplývá to z odhadů Asociace portálů hromadného nakupování.

Řada slevových portálů v těchto dnech zavádí na svých stránkách speciální sekci, věnovanou právě Valentýnu. "Pokud bychom hledali zatím nejoblíbenější valentýnské dárky, pak mezi ně tento rok na našem webu určitě patří například flashdisk ve tvaru srdce s kamínky značky Swarovski.

ČTĚTE TAKÉ

U zákazníků, kteří nemají problém s nákupem dražších valentýnských dárků, vede romantický pobyt na zámku," dodal Tomáš Filip ze serveru Berslevu.cz.

Lidovky.cz, ČTK