6. června 2008 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Válka o ceny mléka skončila

PRAHA Zemědělci nebudou pokračovat ve snižování dodávek do tuzemských mlékáren, kterým dnes na protest proti nízkým výkupním cenám dodali o zhruba půl milionu litrů mléka méně než obvykle. Snížením dodávek chtěli podpořit německé kolegy, kteří minulý týden zastavili zásobování tamních mlékáren.

Ve čtvrtek večer ale němečtí producenti mléka bojkot ukončili a prohlásili se za vítěze ve sporu o výkupní ceny. "Naše reakce (na ukončení německého protestu) je taková, že není důvod k dalším podpůrným akcím z naší strany a počínaje sobotou akci ukončíme," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého dnes dodávky o deset procent snížilo zhruba 70 procent tuzemských producentů mléka.

"Jsou oblasti, kde byla stoprocentní účast, jako je třeba okres Mladá Boleslav. Velmi silná účast byla také například ve Zlínské kraji či na Šumpersku," uvedl Veleba. Veleba odhadl, že zemědělci dnes mlékárnám nedodali přibližně 500.000 litrů mléka.

Při průměrné výkupní ceně devět korun za litr se hodnota nedodané suroviny pohybuje kolem 4,5 milionu korun. Mléko zemědělci zkrmí, anebo jej přidají do senáže.

Čeští farmáři požadují, aby se výkupní cena litru mléka zvýšila z nynějších devíti na deset korun. Podle Veleby by to ale nemělo znamenat nárůst spotřebitelských cen. Obchodníci totiž v Česku ceny mírně zvyšovali, zatímco výkupní ceny pro farmáře klesaly. "Obchodníci si spotřebitelskou cenu ponechali, ale tlačili dolů cenu, za kterou nakupují od mlékáren zboží. Mlékárny to logicky přenášely dál. Začala proto velmi prudce klesat cena farmářská, ale neklesala cena spotřebitelská," upozornil Veleba.

Desetiprocentní snížení dodávek mléka podle odborníků chod mlékáren ani zásobování trhu neohrozilo. "Je potřeba říci, že protestní akce producentů mléka se v žádném případě nedotknou potřeb vnitřního trhu, alespoň co se týče ČR. Případné krácení dodávek do českých mlékáren je plně pokryto určitou mírou nadprodukce, kterou ČR dlouhodobě vykazuje," uvedl ve čtvrtek výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

V ČR se podle Němce ročně vyrobí zhruba 2,7 miliardy litrů mléka, z toho do českých mlékáren na zpracování jde přibližně 2,4 miliardy litrů. "Na pokrytí potřeb našeho trhu však potřebujeme něco přes 2,2 miliardy litrů," podotkl Němec.

Lidovky.cz