Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Válka o internetové sázení

Trénink české fotbalové reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trénink české fotbalové reprezentace. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalové mistrovství Evropy ve fotbale a čínská olympiáda - to jsou dva nejen sportovní vrcholy letošního roku. Hodně si od obou podniků slibují i tuzemské sázkové kanceláře. „Letošní rok bude z hlediska tržeb určitě nadprůměrný. Především účast českých fotbalistů na EURO je pro nás obrovským příslibem,“ řekl LN mluvčí společnosti SynotTip Jiří Hrabovský.

Velkým problémem jsou ale stále nevyjasněné a nepřehledné podmínky pro internetové sázení. České sázkové kanceláře ze zákona nemohou sázení přes internet provozovat. Na zahraniční společnosti jako Bwin nebo Sportingbet se ale současný zákon nevztahuje. Řada z nich má dokonce stránky v češtině.

Ministerstvo financí (MF) loni v prosinci předložilo návrh loterijního zákona, ten však vláda nepřijala. Návrh přitom počítal se zákazem internetového sázení. „Jsme úplně na začátku. Na stole jsou tři varianty. Buď internetové sázení zakázat, povolit, nebo dovolit sázet pouze registrovaným hráčům,“ uvedl Petr Vrzán, ředitel odboru dozoru nad loteriemi a sázením MF.

Samotné kanceláře lobbují za povolení internetového sázení v Česku. Podle údajů Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS) například britská Bwin uvádí čtyřmiliardový obrat na českém trhu každý rok. To se kancelářím nelíbí, protože o tyto peníze přicházejí. Navíc zahraniční společnosti neodvádějí českému státu žádné daně. „Je zvláštní, že vládě tyto věci nevadí,“ konstatoval Aleš Janků, výkonný ředitel APKURS.

Skupina senátorů připravuje návrh novely loterijního zákona. Ta má zahrnovat úplný zákaz internetového sázení. Text návrhu by měl být hotov do konce února, počátkem března bude předložen do Senátu. Mezi hlavní představitele senátní iniciativy podle Pavla Němce, bývalého šéfa dozoru nad loteriemi a sázením MF, který text sepisuje, patří Josef Novotný (SNK-ED) a Petr Vícha (ČSSD).

Původní návrh měl platit od ledna 2009. Vrzán však nedokáže odhadnout, kdy začne platit nový. „V předchozím návrhu byla vynechána důležitá legislativní část. Vytvořil se přímo daný paragraf. Je proto nutné nyní postupovat podle legislativních pravidel,“ dodal. Janků si ale myslí, že povolit internetové sázení nevyžaduje žádné zdlouhavé časové procedury.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....