Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vánoce pryč, dluhy zůstaly

Vánoce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce | foto: Lidové noviny

PRAHA Vánoční utrácení bylo pro Čechy i letos pádným důvodem k dalšímu výraznému růstu zadlužení. Podle odhadů si lidé půjčovali na dárky se stejnou chutí jako v minulém roce. Ekonomickou krizi tak tuzemské domácnosti zatím vytěsnily ze svých myslí a vánoční svátky si užily v plném blahobytu.

V půjčování peněz jsou lidé zcela nepoučitelní. Jen málo domácností dokáže odolat pokušení a odepřít si radost z utrácení, i když se nedostávají vlastní peníze. Mnoho lidí proto i letos využilo nejrůznější půjčky, aby měli peníze na vánoční dárky a další útraty,“ uvedl Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá vymáháním pohledávek.

Navíc mezi klienty bank, splátkových společností, ale i zastaváren či lichvářů v poslední době přibývají lidé, kteří kvůli propouštění ve firmách přišli o práci. Touto cestou řeší výpadek finanční hotovosti, protože jde většinou o skupiny obyvatel, které nemají naspořené nějaké peníze.

Návyk na spotřebitelské úvěry
Ekonomové proto očekávají, že s prohlubováním ekonomické krize bude jen přibývat lidí, kteří nejsou schopni dostát svým závazkům. V současné době má větší či menší potíže se splácením svých půjček okolo tří procent populace. V příštím roce se podíl „delikventních“ klientů může podle odhadů ekonomů až zdvojnásobit.

Tempo růstu zadlužování domácností je nezdravě rychlé. Podle Hynka Filipa to ale zatím není problém pro ekonomiku, ale právě pro sociálně slabší skupiny obyvatel. Tito lidé často podléhají návyku na spotřebitelské úvěry, podobně jako gambleři hraní.

„Právě u těchto lidí existuje největší riziko dluhové pasti, ze které není úniku. Začátek je přitom vždycky stejný: když se problémy se splácením půjčky řeší pouze novými úvěry. Tímto vytloukáním klínu klínem se ale lidé ještě více zadlužují. V okamžiku, kdy už není kde si půjčit, nastupují vymahači dluhů a exekutoři,“ uzavírá Filip.

S ekonomickou krizí si české domácnosti při půjčování peněz hlavu zatím nelámou. Každý měsíc dluhy vzrostou v průměru o bezmála 15 miliard korun. Nejinak tomu bude i za měsíc prosinec. Už na konci letošního října přitom zadlužení domácností podle údajů České národní banky činilo téměř 854 miliard korun (85 400 korun na osobu).

Prudký nárůst zadlužení sociálně slabých domácností
„Průměrné zadlužení českých domácností je sice nižší, než je obvyklé v jiných zemích, ale už nelze tvrdit, že je nízké,“ řekl David Marek, analytik společnosti Patria Finance. Podle něj se dluhy českých domácností v relaci k jejich příjmům pohybují na úrovni, které dosahovaly západoevropské země před několika lety.

Za zvlášť rizikový faktor i Marek považuje prudký nárůst zadlužení sociálně slabých domácností. Ty v hojné míře využívají dostupných, zato ale velmi drahých půjček. S jejich splácením pak mají často potíže. Podle údajů Exekutorské komory České republiky bylo v roce 2007 v ČR nařízeno přibližně 428 tisíc soudních exekucí. Kolik to bude letos a příští rok, je těžké předpovídat. Podle odhadů komory je ale jisté, že toto číslo se bude jen nadále zvyšovat.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.