27. prosince 2015 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vánoce v Česku: lidé nenápaditě schovávají dárky do skříně a škudlí na papíru

Vánoční dárek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční dárek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kdo u vás doma balí dárky? Kdo je rozbaluje? Kam je schováváte? A co děláte s použitým balicím papírem? Česko po letech finanční krize opět zažilo bohaté Vánoce.

Navzdory ekonomickému růstu i zvyšujícím se platům Češi ovšem dál vymýšlejí, jak o Vánocích co možná nejvíce ušetřit: téměř polovina dotázaných (41 procent) například úzkostlivě dohlíží na to, aby se balicí papír při rozbalování ani nenatrhl – a napřesrok jej bylo možné znovu použít. O dalších svátcích jej ale ze skříně opravdu vyndá jen málokdo. Každý padesátý pak vánoční „překvapení“ dokonce vůbec nebalí.

Předvánoční úklid

Mytí oken, praní záclon či utírání prachu na poličkách i v těch nezastrčenějších koutech. Velký úklid se před Vánoci koná stále méně. Jen 34 procent Čechů uklízí až těsně před Štědrým dnem, ostatní začínají buď v několikatýdenním (35 procent) nebo dokonce ve více než měsíčním (31 procent) předstihu.

I při výběru balicího papíru přitom mnozí sledují, kolik jim na pokladně naúčtují. Cena je klíčová pro každého osmého. Každého druhého pak zajímá, jak papír vypadá. Vyplývá to z vánočního průzkumu, který zpracovala GE Money Bank.

Téměř tři čtvrtiny Čechů (70 procent) si dárky balí samy, v pětině domácností je všem připravuje jeden člen rodiny, ostatní dotázaní je buď nebalí vůbec nebo si je nechávají zabalit v obchodech.

Kam s nimi?

Jakmile jsou dárky v papíru a opatřeny stužkou, je třeba je schovat před těmi, kteří by je z nedočkavosti mohli rozbalit ještě před Štědrým dnem. Při vymýšlení skrýší ale Češi nijak originální nejsou: při volbě vhodného úkrytu většinou vítězí skříň (v 85 procentech případů), ostatní dotázaní pak dárky ukládají pod postel, do sklepa, do garáže nebo na půdu.

Nastává první vánoční večer a dárky jsou pod stromkem, kdo je rozdává? Ve třetině rodin to je nejmladší potomek, ve čtvrtině domácností se střídá více dětí, někde (23 procent) se synové a dcery střídají s rodiči a jinde (10 procent) si každý své dárky zpod stromku odnáší sám.

A jak poznat, pro koho je dárek určen: 45 procent Čechů používá visačky, 43 procent dotázaných pak jméno obdarovaného píše přímo na balicí papír, ostatní pak vánoční překvapení vůbec nepopisují.

Co Češi večeří na Štědrý den?

Kapra a bramborový salát nejedí zdaleka všichni. Tradiční vánoční kombinaci si dají jen v 59 procentech domácností, necelá čtvrtina Čechů na Štědrý večer jí kuřecí nebo vepřový řízek, ostatní mají lososa, tresku nebo pangasia.

Polévku před večeří mají asi ve třech čtvrtinách domácností. Nejčastěji se podává rybí, v mnoha rodinách ji ale vytlačila hrachová.

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK - VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč