Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vánoční dar: dražší cigarety

Do konce roku se na cenách většiny cigaret projeví vyšší spotřební daň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do konce roku se na cenách většiny cigaret projeví vyšší spotřební daň. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Už na Vánoce se mohou kuřáci dočkat nemilého dárku. Cigarety totiž během příštích několika týdnů zdraží až o šest korun. "Do konce roku to bude stoprocentně," říká Richard Vavřík z celosvětové centrály Imperial Tobacco.

Zdražení potvrdil i zdroj z tabákového průmyslu, který nechtěl být jmenován.

Do ceny cigaret se totiž promítne červencové zvýšení spotřební daně. Dosud totiž tabákové firmy doprodávají cigarety s nižší spotřební daní. "Většina značek zatím doprodává zásoby," potvrzuje Tomáš Klvaňa, ředitel firemních a právních záležitostí British American Tobacco CR.
Na trh přitom už přišlo několik značek s vyšší cenou. Z celého trhu ovšem podražilo podle Klvani zatím jen okolo sedmi značek. Většina cigaretových značek v obchodech se však prodává za starou, a tedy nižší cenu.

Kdy přesně přijde zdražení, závisí na chování společnosti Philip Morris (PM), která má téměř 70procentní podíl na trhu. Podle Vavříka totiž závisí příchod dražších cigaret na tom, jak velké zásoby cigaret s nižší cenou ještě PM má a jak dlouho mu vydrží. "Závisí to na tom, jak rychle se značky prodávají," dodává Klvaňa. Vyjádření Philip Morris k příchodu dražších cigaret na trh se nepodařilo během včerejšího dne získat.

V okamžiku, kdy PM doprodá své staré zásoby a zdraží, poptávka části zákazníků se přesune jinam. "Ostatní doprodají zbytek zásob v krátké době," uvádí další důsledek Vavřík s tím, že si nedovede představit, že by se v lednu ještě doprodávaly staré zásoby.

"Žádná firma si nedovolila vyrobit více než na šest měsíců z důvodů kvality," říká Vavřík. I o výši zdražení přitom rozhodne největší firma na českém trhu. "Cenovým lídrem je Philip Morris," upozorňuje Klvaňa s tím, že zbytek trhu chování této firmy sleduje. A jak se vyšší spotřební daň projeví na ceně krabičky cigaret?

"Pokud nikdo nebude chtít absorbovat daň, potom levné cigarety do 36 korun zdraží o pětikorunu a dražší cigarety o šest korun," uvádí Vavřík. Při plném promítnutí spotřební daně do ceny by se krabička nejprodávanější značky Petra prodávala za padesát korun místo dosavadních 44 korun. Tvrdá konkurence ale může přinutit výrobce, aby část zvýšení daně nesli sami, což by se však nepříznivě projevilo na jejich hospodaření. Zvýšení daně schválil parlament letos v květnu.

Tabulka - Jak zdraží cigarety
nejlevnější
ze 30 - 35 až na 40
středně drahé ze 36 - 50 až na 53
drahé z 51 - 59 až na 65
(uvedené ceny jsou v korunách)
 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!