13. prosince 2007 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vánočních stromků je méně

PRAHA Zájemci o vánoční stromky by si letos měli s jejich nákupem pospíšit. Tedy alespoň ti, kteří chtějí zakoupit stromky přírodní. Na trhu jich je totiž málo. „Nedostatek rostlých stromků zaznamenáváme již několik let, letos je však situace obzvlášť kritická,“ řekl předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalik.

Nabídka domácích pěstitelů již několik let zcela nepokrývá poptávku českých domácností. Stromky je tedy nutné dovážet i ze zahraničí, převážně z Dánska. To ale letos snížilo vlastní produkci z důvodu omezených dotací z Evropské unie, která změnila svoji zemědělskou politiku a pěstování stromků již nedotuje.

Do prodeje v Česku letos šlo přes milion stromků, prodávají se hlavně smrky ztepilé a stříbrné a jedle kavkazská. Oproti jiným evropským státům je v Česku vyšší poptávka po borovicích.

Zatímco nabídka přírodních vánočních stromků zůstává konstantní, prudký nárůst zaznamenává prodej umělých stromků. „Prodej umělých stromků se za poslední léta zněkolikanásobil,“ řekl majitel internetového obchodu www.umelevanocnistromky. cz Igor Wilk.

V některých prodejnách se objem prodaných umělých stromků již vyrovnal stromkům přírodním. „V našem obchodě je poměr prodaných umělých a přírodních stromků přibližně stejný,“ uvedla Blanka Pejřilová, vedoucí úseku Zahrada v prodejně OBI v Praze Štěrboholích.

Cena živých stromků je v průměru nižší než umělých. Například 180 cm vysoký živý stromek stojí v závislosti na druhu od 400 do 700 korun, stejně vysoký umělý stromek přijde zhruba na 1000 korun. Důraz na ekologii Rostoucí poptávka po umělých stromcích není pouze českým jevem.

Zvyšující se podíl umělých vánočních stromků letos přiměl francouzské pěstitele otevřeně agitovat proti „umělé“ konkurenci. V brožuře vydané pro letošní sezonu vánočních nákupů francouzští pěstitelé zdůrazňují zejména hledisko ekologie.

Vyvracejí názor, že řez vánočních stromků ochuzuje lesy a škodí životnímu prostředí. Stromky se pěstují na speciálních plantážích stejně jako třeba zelenina a při svém růstu produkují kyslík, vstřebávají kysličník uhličitý, a přispívají tak k omezování skleníkového efektu. Navíc jsou ještě biologicky rozložitelné. „Umělé stromky jsou naopak vyráběny z produktů ropného původu, a jsou tedy mnohem méně ekologické,“ uvádí se v brožuře, o které informoval list Le Parisien.

Ekologické argumenty jsou relevantní i u nás, potvrzují prodejci. Umělé stromky prodávané v Česku jsou ekologicky nezávadné a mají patřičné atestace, tvrdí majitel internetového obchodu Wilk.

Předseda českých pěstitelů vánočních stromků Michalik zase zdůraznil, že důraz na zdravý životní styl vede lidi k upřednostňování přírodních věcí. „Proto se vytlačení přírodních stromků umělými nebojím,“ řekl Michalik.
Martina Roupcová

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG LAKOVACÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz