Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vařte si, používejte pokličky

Vařte si! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vařte si! | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Svačiny do školy, lázeň po práci, grilované kuře koupené cestou domů. To vše je stále dražší. Své výdaje však můžete snížit. Jak na to? Přinášíme 99 rad, díky kterým můžete ušetřit. Přečtěte si dalších deset z nich.

21. Šetřete pneumatiky. Na obrubníky a kanály najíždějte pomalu. Pravidelně kontrolujte v pneumatikách tlak, tím prodlužujete jejich životnost. Nižší tlak se také projeví mírným zvýšením spotřeby pohonných hmot.

22. Projezděte méně paliva. Pořiďte si auto s motorem na naftu nebo LPG. Jezděte plynule.

23. Kontrolujte topidla. Pokud máte plynový kotel, dejte ho čas od času zkontrolovat specialistou. Možná zjistí, že váš kotel má enormní spotřebu. Přitom stačí pár technických maličkostí, aby fungoval tak, jak má.

24. Izolujte. Vyměňte nebo lépe izolujte okna a dveře. Zaměřte se na izolaci, pokud stavíte rodinný dům.

25. Větrejte ekonomicky. Naučte se větrat krátce a intenzivně. 26. Udržujte správnou teplotu. Obytná místnost má mít kolem 21 stupňů, koupelna 25, ložnice 19 a předsíň 15 stupňů. Namontujte do každého pokoje zvlášť vlastní regulaci. Pokud zvolíte typy s automatickým režimem, můžete nastavit razantní snížení teploty pro dobu, kdy se v domě nepohybujete. 27. Vařte. Odpusťte si restaurace a fastfoody. Jedna porce svíčkové stojí v hospodě i sto padesát korun, doma za tyto peníze nachystáte tři velké porce bez brusinek. Do práce si chystejte svačiny a odolávejte kolektivním obědům. Ať se vaše celá rodina naučí jíst doma a nekupovat bagety za padesát korun po cestě domů. Budete mít nejen více peněz, ale také zdravější lidi kolem sebe.

28. Naučte se zpracovávat zbytky. Zbytek grilovaného kuřete můžete použít do salátu. Ze zbytku zeleniny zase uděláte chutnou polévku.

29. Při vaření používejte pokličky. Ty zrychlí dobu, za kterou je uvařeno, ale hlavně výrazně sníží spotřebu elektřiny či plynu. Bez pokličky je spotřeba vyšší o 150 až 300 %.

30. Naučte se vařit v mikrovlnce. Brambory uvařené za pět minut, to je bezkonkurenční rychlost i spotřeba. Jen musíte investovat do speciálního nádobí pro vaření pomocí mikrovlnky, nevhodné je to, které lemuje zlatá či stříbrná ozdoba.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...