16. dubna 2007 18:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve Škodě Auto jdou v úterý do stávky

Logo automobilky Škoda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky Škoda | foto: Reprofoto

MLADÁ BOLESLAV Odbory ve Škodě Auto, které týdny hrozily stávkou, přistoupí v úterý ráno od slov k činům. S vedením firmy se nedohodly na nové kolektivní smlouvě a zastavení výroby na jeden den bude společnost stát asi 55 milionů korun.

"Zaměstnanci vstoupí v úterý v 06:00 na začátku ranní směny do stávky," řekl mluvčí odborů Jaroslav Hašek. Na 2,5 hodiny odstoupí od strojů. Stejně dlouhá stávka se pak bude opakovat i v dalších dvou směnách. V praxi to znamená, že se ve Škodovce v úterý nevyrobí ani jeden vůz. Automobilka obvykle vyrobí denně 2500 vozů.

Není ale jisté, zda stávka bude jen v úterý, odboráři ji naplánovali jako časově neomezenou. Na zahájení stávky nemůže nic změnit ani dnešní neoficiální schůzka představitelů obou stran. "Všechno zůstává při starém, v 6:00 v každém případě začíná stávka," řekl Hašek.

Poslední nabídka firmy by znamenala růst platů o 7,5 procenta letos a o tři procenta v příštím roce. Automobilka už nabízela růst platů o 13 procent letos, v pátek ale svou nabídku stáhla v reakci na její odmítnutí odboráři.

Podporu škodováckým odborům prostřednictvím otevřeného dopisu vyjádřila Rada Českomoravské konfederace odborových svazů. Podporuje "odhodlání hájit spravedlivé mzdové požadavky" a kritizuje vyjádření prezidenta Václava Klause k vyjednávání.

Už v pátek Kaluse kritizoval předseda ČMKOS Milan Štěch a dnes senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko Jaromír Jermář. Klaus při čtvrteční návštěvě závodu Škodovky v Kvasinách apeloval na vedení firmy, aby mzdy příliš nezvýšilo, protože by to mohlo být signálním efektem pro celou českou ekonomiku. Ve Škodovce pracuje asi 27.000 lidí, průměrná dělnická mzda je zhruba 22.000 korun.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz