17. dubna 2007 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve Škodě stávkují, firma přijde o miliony

Nová Škoda Fabia na pódiu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda Fabia na pódiu | foto: FABRICE COFFRINIAFP

MLADÁ BOLESLAV Tisíce dělníků mladoboleslavské automobilky Škoda Auto od rána stávkují za vyšší mzdy. Ve středu protesty ustanou a odbory budou jednat s vedením o nových podmínkách nárůstu platů. "Pokud se nedohodnou, obnoví stávku opět ve čtvrtek," řekl odborový pracovník lisoven a pracoven Vladimír Kment.

Stávku odstartovali pracovníci lakovny a po dvouapůlhodinovém protestu se akce přesunula do montovny Škody Octavia. Pak budou protestovat zaměstnanci dalších provozů. Stávka bude podle plánu odborářské organizace pokračovat celý den i v dalších dvou směnách. Stávkuje se i v Kvasinách a Vrchlabí.

Proti původnímu vyjádření předsedy odborů Jaroslava Povšíka se ale dnes nějaké vozy vyrobí. "Bude jich několik stovek," řekl Kment. Plánovaná škoda 55 milionů korun bude tedy o něco nižší. Přesný počet vyrobených vozů bude znám až večer.

Mezi lidmi, kteří ráno nastupovali na směnu, převládá přesvědčení, že stávka bude mít pozitivní účinek a vedení automobilky vyhoví jejich mzdovým požadavkům. "Se stávkou stoprocentně souhlasím, jsem připraven stávkovat tak dlouho, jak to bude nutné, ale myslím, že to nebude trvat dlouho," řekl jeden ze zaměstnanců.

Odbory vyhlásily stávku jako časově neomezenou. Jsou však v případě dohody připraveny stávkové akce kdykoliv přerušit a spolupracovat s vedením na náhradě ušlého zisku. Souhlasily by například s dočasným zvýšením rychlosti pásu.

Poslední nabídka vedení na růst mezd zaručuje zaměstnancům růst platů o 7,5 procenta letos a tři procenta v dalším roce. S tím však odbory nesouhlasí. Automobilka zaměstnává asi 27.000 lidí, průměrná dělnická mzda je 22.000 korun.

Lidovky.cz