16. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve stáří se o sebe postarám sám, věří polovina Čechů

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Až polovina Čechů věří, že se o sebe ve stáří postará sama. 45 procent si pak myslí, že se o ně postarají děti. Státu naopak drtivá většina z nich nevěří, na jeho pomoc spoléhá jen jedno procento. Lépe dopadla specializovaná zařízení. Těm by se svěřila desetina Čechů.

Většina Čechů se podle průzkumu společnosti Sodexo, který probíhal v polovině května a zúčastnilo se ho 300 respondentů, na stáří vůbec nepřipravuje. Takový postoj uvedla více než třetina z nich. Druhá největší skupina (37 procent) se na stáří připravuje hlavně z materiálního hlediska, tedy snaží se zajistit finančně. Desetina se snaží o zajištění takového bydlení, které jim umožní prožít hezké stáří.

ČTĚTE TAKÉ:

Do důchodu se těší třetina Čechů, další třetina se ho naopak obává. Na důchodový věk se těší více muži než ženy. Ti, kteří mají z odchodu do důchodu obavu, uvádějí, že největším strašákem pro ně je hlavně nedostatek peněz. To uvedlo 75 procent respondentů. Další velkou skupinu straší především zdravotní problémy.

Co se týká perspektivy volného času v důchodu, nejčastěji se respondenti průzkumu chystají na turistiku. Cestovat v důchodu chce čtvrtina z nich, další velká skupina bude hlavně zahradničit (20 procent) a 18 procent se bude věnovat hlavně rodině. Přátelé a televize zůstali překvapivě na posledních místech seznamu.

Lidovky.cz, ČTK