Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve světě ceny klesají, v Česku potraviny nezlevní

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA V příštích měsících nelze v Česku podle potravinářů očekávat zlevnění potravin, přestože ve čtvrtek zveřejněný výhled Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předpovídá v blízké budoucnosti pokles cen na světových trzích.

Snížení v tuzemsku znemožní zejména plánovaný lednový růst sazby daně z přidané hodnoty u potravin, upozornili. Někteří analytici sice snižování cen jídla připouštějí, nemělo by však rozhodně být výrazné.

"Ceny potravin se budou vždy odvíjet od cen vstupů a cen surovin. Vzhledem k tomu, že od ledna dojde ke zvýšení DPH, zvýší se logicky i ceny surovin," řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

České obavy

Čeští výrobci potravin se kvůli růstu DPH obávají dalšího odklonu nakupujících směrem k levným, zejména dovozovým potravinám.

Lidé prý zároveň začnou potraviny nakupovat v příhraničních oblastech sousedních států. Sazba DPH u potravin má podle plánu vlády vzrůst znovu v roce 2013 na 17,5 procenta.

"Za těchto okolností pak o udržení či dokonce snižování cen lze hovořit jen velmi těžko," podotkla. Dolní sazba DPH se má od počátku příštího roku zvýšit z nynějších deseti na 14 procent.

Analytik GE Money Bank Petr Gapko naproti tomu poznamenal, že nárůst cen v důsledku zvýšení DPH bude pouze jednorázový a po čase vymizí. V důsledku dobré letošní úrody obilí očekává Gapko pokles jeho cen nejen v zahraničí, ale také v Česku. Snižovat by se podle něj měly rovněž ceny masa.

"V ČR neočekáváme v nejbližší době žádný výrazný pokles maloobchodních cen potravin," uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

ČTĚTE TAKÉ:

Světová produkce některých komodit bude sice o něco vyšší, než se očekávalo, zásoby potravin jsou však na mnoha místech světa stále velmi nízké a jsou nejnižší za několik let, doplnil.

Podle Večeřové již dnes obchodní řetězce na potravináře tlačí, aby zlevnili dodávky svých produktů zhruba o pět procent, a obchodníci tak v rámci konkurenčního boje udrželi ceny na nynější úrovni.

"Vzhledem k tomu, že již dnes je manévrovací prostor u ceny výrobců téměř nulový, není možné tento požadavek akceptovat bez výrazné změny kvality dodávaných výrobků," uvedla.

Ve světě ceny klesají

Světové ceny potravin v září zrychlily pokles a proti srpnu se snížily o dvě procenta. FAO zároveň zvýšila odhad produkce obilovin na letošní rok proti zářijové předpovědi o tři miliony tun na 2,31 miliardy tun.

Díky zvýšené úrodě v Evropě a Asii by se měla globální produkce pšenice zvýšit o 4,6 procenta na 685,2 milionu tun. U rýže čeká FAO nárůst produkce o tři procenta a u hrubozrnných obilnin o 2,1 procenta. Světové zásoby obilnin však zůstanou podle FAO letos a příští rok napjaté.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.