9. října 2011 17:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve světě ceny klesají, v Česku potraviny nezlevní

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA V příštích měsících nelze v Česku podle potravinářů očekávat zlevnění potravin, přestože ve čtvrtek zveřejněný výhled Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předpovídá v blízké budoucnosti pokles cen na světových trzích.

Snížení v tuzemsku znemožní zejména plánovaný lednový růst sazby daně z přidané hodnoty u potravin, upozornili. Někteří analytici sice snižování cen jídla připouštějí, nemělo by však rozhodně být výrazné.

"Ceny potravin se budou vždy odvíjet od cen vstupů a cen surovin. Vzhledem k tomu, že od ledna dojde ke zvýšení DPH, zvýší se logicky i ceny surovin," řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

České obavy

Čeští výrobci potravin se kvůli růstu DPH obávají dalšího odklonu nakupujících směrem k levným, zejména dovozovým potravinám.

Lidé prý zároveň začnou potraviny nakupovat v příhraničních oblastech sousedních států. Sazba DPH u potravin má podle plánu vlády vzrůst znovu v roce 2013 na 17,5 procenta.

"Za těchto okolností pak o udržení či dokonce snižování cen lze hovořit jen velmi těžko," podotkla. Dolní sazba DPH se má od počátku příštího roku zvýšit z nynějších deseti na 14 procent.

Analytik GE Money Bank Petr Gapko naproti tomu poznamenal, že nárůst cen v důsledku zvýšení DPH bude pouze jednorázový a po čase vymizí. V důsledku dobré letošní úrody obilí očekává Gapko pokles jeho cen nejen v zahraničí, ale také v Česku. Snižovat by se podle něj měly rovněž ceny masa.

"V ČR neočekáváme v nejbližší době žádný výrazný pokles maloobchodních cen potravin," uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

ČTĚTE TAKÉ:

Světová produkce některých komodit bude sice o něco vyšší, než se očekávalo, zásoby potravin jsou však na mnoha místech světa stále velmi nízké a jsou nejnižší za několik let, doplnil.

Podle Večeřové již dnes obchodní řetězce na potravináře tlačí, aby zlevnili dodávky svých produktů zhruba o pět procent, a obchodníci tak v rámci konkurenčního boje udrželi ceny na nynější úrovni.

"Vzhledem k tomu, že již dnes je manévrovací prostor u ceny výrobců téměř nulový, není možné tento požadavek akceptovat bez výrazné změny kvality dodávaných výrobků," uvedla.

Ve světě ceny klesají

Světové ceny potravin v září zrychlily pokles a proti srpnu se snížily o dvě procenta. FAO zároveň zvýšila odhad produkce obilovin na letošní rok proti zářijové předpovědi o tři miliony tun na 2,31 miliardy tun.

Díky zvýšené úrodě v Evropě a Asii by se měla globální produkce pšenice zvýšit o 4,6 procenta na 685,2 milionu tun. U rýže čeká FAO nárůst produkce o tři procenta a u hrubozrnných obilnin o 2,1 procenta. Světové zásoby obilnin však zůstanou podle FAO letos a příští rok napjaté.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.