9. listopadu 2009 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve světě doutná nespokojenost s kapitalismem

Náš Stalin. Diktátora má v oblibě zejména starší generace (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náš Stalin. Diktátora má v oblibě zejména starší generace (ilustrační foto). | foto: Archiv

LONDÝN/PRAHA K výročí dvaceti let pádu komunismu si britská televizní stanice BBC nechala vypracovat průzkum spokojenosti lidí s volným trhem. Jeho výsledky jsou v mnohém překvapující až znepokojivé. Pouze 11 procent dotazovaných z 27 zemí světa je s kapitalismem spokojeno.

Většina lidí si myslí, že by se volný trh měl regulovat či reformovat, a pokud by se měl hodnotit rozpad Sovětského svazu, je svět rozdělen na dvě diametrálně odlišné poloviny.


V průzkumu odpovídalo přes 29 tisíc lidí z 27 zemí světa. Pouze v USA a Pákistánu si více než pětina dotazovaných myslí, že současný kapitalistický systém funguje dobře. Téměř čtvrtina je naopak přesvědčena, že fatálně selhal. Nejvíce jsou z kapitalismu lidé zklamáni ve Francii (43 %), v Mexiku (38 %) a v Brazílii (35 %).


Shoda panuje také v otázce distribuce bohatství ve společnosti. Většina lidí ve 22 zemích se domnívá, že by vláda měla zasáhnout a přerozdělovat ho spravedlivěji.


Volání po větší regulaci trhu pak zaznívá ze všech států, kde se průzkum uskutečnil, s výjimkou Turecka.


V otázce pozitivního hodnocení rozpadu SSSR je svět rozdělen na dvě poloviny. Evropa a celý Západ neskrývá z konce rozpínavého impéria svou radost. V Německu rozpad hodnotí pozitivně 79 % lidí, v Británii 76 % a ve Francii 74 %. Zcela opačné hlasy pak znějí z rozvojových zemí, kde rozpad jako špatný hodnotí například 70 % Egypťanů a většina Indů, Keňanů či Indonésanů.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz