28. dubna 2009 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve Vietnamu zavírají psí řeznictví

Ve Vietnamu je psí maso považováno za pochoutku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Vietnamu je psí maso považováno za pochoutku. |

HANOJ Vietnamské úřady zahájily tažení proti prodejcům závadného psího masa. V zemi se totiž šíří cholera. Vietnam letos nahlásil už tři prokázané případy nakažení. Všichni tři lidé přitom jedli psí maso a konzumovali vietnamskou krevetovou omáčku. Včera to oznámil mluvčí vietnamského ministerstva zdravotnictví.

Vláda proto nařídila přísnou kontrolu řeznictví, kde se prodává psí maso, a prověřuje i hygienické podmínky v restauracích a pouličních stáncích, které pokrmy z psího masa prodávají. Už minulý týden zavřeli vietnamští hygienici čtyři psí řeznictví.

Obětí nákazy se stal jednapadesátiletý muž z Hanoje, který byl okamžitě hospitalizován a po pár dnech propuštěn do domácí péče. Nemoc postihla i přítele prvního pacienta, neboť oba muži se spolu podělili o infikované jídlo. Třetím nakaženým je jednadevadesátiletý muž, který je stále v nemocnici. Jeho zdravotní stav se ale včera zlepšil.

Při nákaze cholerou se zhruba u dvaceti procent nakažených neobjeví žádné, nebo jen lehké příznaky. Ostatní lidé zvrací, mají průjem a svalové křeče. Prudký úbytek tekutin může vést až k dehydrataci organismu a následnému šoku.

Vietnam loni v dubnu zažil nejhorší nákazu cholerou za posledních deset let. Z téměř pěti tisíc případů těžkého průjmu jich lékaři 853 označili za důsledek nákazy cholerou. Cholera se letos vyskytla i v Africe.
Lidové noviny

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)