8. dubna 2009 13:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve výši poplatků je Česko šampión

Měsíčně služby českých bank loni klienta vyšly na 188 korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíčně služby českých bank loni klienta vyšly na 188 korun | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní poplatky v tuzemsku loni v průměru převýšily sazby bank ze zemí platících eurem o zhruba 19 procent. Měsíčně služby českých bank loni klienta v přepočtu vyšly na 188 korun, což znamenalo meziroční růst o tři procenta. Vyplynulo to z bankovní studie World Retail Banking Report 2009 poradenské společnosti Capgemini.

V eurozóně byly průměrné měsíční bankovní poplatky v loňském roce přibližně 158 korun a meziročně klesly o 6,1 procenta, uvedla studie.

Celosvětová cena bankovních služeb loni klesla o zhruba dvě procenta na 156 korun na klienta a měsíc. Nejlépe na tom obecně byli uživatelé internetového bankovnictví. Ti platili v průměru o 34 procent méně než zákazníci, kteří řeší své finanční potřeby na pobočkách.

Češi o nižších poplatcích mluví, ale nezařídí si je

Bankovní poplatky tuzemských bank jsou kvůli své výši trvalým terčem kritiky a stále větší úspěch má anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek. Šéf finančních služeb Capgemini Jiří Briford upozornil, že na českém trhu jsou již banky s velmi nízkými, nebo dokonce nulovými poplatky, ale klienti k nim přecházejí v malé míře.

Klienti také málo chodí do bank a snaží se získat výhodnější podmínky. V Česku navíc studie vycházela ze základních sazeb pěti hlavních českých bank a nezahrnovala třeba bankovní balíčky.

V západní Evropě jsou sice poplatky v průměru nižší, ale i tam si mají klienti na co stěžovat. Například v Británii vyjde blokace ztracené karty na desetinásobky toho co v tuzemsku. Ve Švédsku je zase účet zdarma, ale banky si své příjmy vyberou z platebního styku. "V Evropě není u poplatků bank žádná logika, žádný jednotný model," poukázal Briford.

Od roku 2005 se cena základních bankovních služeb celosvětově snižuje každý rok v průměru o 1,2 procenta. Klienti stále více využívají pro komunikaci s bankou levnější internet nebo mobil, existuje tlak regulačních orgánů a asociací na jasné stanovení cen a konkurence je stále ostřejší. Capgemini proto očekává v příštích pěti letech další pokles.

ČTK