17. července 2008 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vedra mohou připravit Česko o elektřinu

BRUSEL Extrémní vedra a s nimi související používání klimatizace mohou způsobit, že Česko bude muset dovážet elektřinu. Černý scénař pro letošní léto zveřejnilo Evropské sdružení operátorů přenosových soustav (ETSO). Ve stejné situaci jako Česko jsou i sousední Polsko a Francie.

Česko přitom loni vykázalo třetí nejvyšší vývoz elektřiny z členských zemí organizace UCTE, která zastřešuje 24 národních provozovatelů přenosových sítí.

Mluvčí České přenosové soustavy Jana Jabůrková (ČEPS) k předpovědi ETSO dodala, že uvedené týdny mohou být z dlouhodobého pohledu mírně problematické, ale v rámci přípravy provozu (denní a měsíční) je na to brán ohled a příprava provozu je plánovaná tak, aby žádné problémy nenastaly. Společnost ČEPS, provozovatel české elektroenergetické přenosové soustavy, neočekává větší problémy. Česká republika je dlouhodobě exportní zemí.

ETSO dále uvedlo, že mezi státy, které i za normálního letního počasí bez velkých veder budou závislé na dovozu elektřiny, jsou Řecko, Maďarsko, Lucembursko a Makedonie. Částečně bude na dodávkách ze zahraničí závislé Slovensko. Členy ETSO jsou všechny členské státy EU kromě Bulharska a některé další evropské země.

Česká republika stav nouze v dodávkách elektrické energie zažila před dvěma lety. Za výpadkem dodávek tehdy stálo mimořádně teplé počasí, závady v tuzemské síti i další okolnosti. Provozovatel energetické soustavy v Česku, firma ČEPS, následně musela elektřinu kupovat v zahraničí.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!