Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vedra mohou připravit Česko o elektřinu

BRUSEL Extrémní vedra a s nimi související používání klimatizace mohou způsobit, že Česko bude muset dovážet elektřinu. Černý scénař pro letošní léto zveřejnilo Evropské sdružení operátorů přenosových soustav (ETSO). Ve stejné situaci jako Česko jsou i sousední Polsko a Francie.

Česko přitom loni vykázalo třetí nejvyšší vývoz elektřiny z členských zemí organizace UCTE, která zastřešuje 24 národních provozovatelů přenosových sítí.

Mluvčí České přenosové soustavy Jana Jabůrková (ČEPS) k předpovědi ETSO dodala, že uvedené týdny mohou být z dlouhodobého pohledu mírně problematické, ale v rámci přípravy provozu (denní a měsíční) je na to brán ohled a příprava provozu je plánovaná tak, aby žádné problémy nenastaly. Společnost ČEPS, provozovatel české elektroenergetické přenosové soustavy, neočekává větší problémy. Česká republika je dlouhodobě exportní zemí.

ETSO dále uvedlo, že mezi státy, které i za normálního letního počasí bez velkých veder budou závislé na dovozu elektřiny, jsou Řecko, Maďarsko, Lucembursko a Makedonie. Částečně bude na dodávkách ze zahraničí závislé Slovensko. Členy ETSO jsou všechny členské státy EU kromě Bulharska a některé další evropské země.

Česká republika stav nouze v dodávkách elektrické energie zažila před dvěma lety. Za výpadkem dodávek tehdy stálo mimořádně teplé počasí, závady v tuzemské síti i další okolnosti. Provozovatel energetické soustavy v Česku, firma ČEPS, následně musela elektřinu kupovat v zahraničí.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?