20. ledna 2011 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

VEJMĚLEK: Koruna úspěšně zahájila nový rok

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Za poslední tři týdny posílila česká měna vůči euru o téměř pět procent. Zatímco krátce po Vánocích kurz koruny atakoval 25,40 za euro, na počátku tohoto týdne se dostal pod 24,30.

Ze všech 176 měn sledovaných agenturou Bloomberg zaznamenala koruna proti euru za první dva týdny druhý největší zisk hned za chilským pesem. Na třetím místě skončil madagaskarský ariary, čtvrtý byl polský zlotý.

Posilující trend spustily na počátku roku nákupy středoevropských aktiv především ze strany zahraničních institucionálních investorů. Ti věří středoevropským aktivům i měnám v čele s polským zlotým. Důvodem je především návrat regionu jako celku k hospodářskému růstu, který by měl letos pokračovat (v Česku mírně pomaleji, v Polsku naopak rychleji).

Investoři též vnímají příznivější fiskální výhled u nás, když věří, že se vládě kvůli silné majoritě nakonec podaří prosadit nezbytné reformy zejména v oblasti penzijního systému. Vzhledem k růstové dynamice průmyslu i exportů se obtížně hledají fundamentální důvody pro výraznější oslabení české koruny. To přijde ve chvíli, kdy nějaký impulz donutí institucionální investory zavírat pozice a vybírat zisky.

Odhadnout, kdy a na jaké úrovni se to stane, je nemožné. Jisté je, že dynamika z posledních dvou týdnů není udržitelná. Z ekonomického pohledu to však zatím problém nepředstavuje. Kurz se nachází v blízkosti úrovní, kde se pohyboval před korekcí v samotném závěru roku.

Z pohledu exportérů je klíčová především síla poptávky. A z tohoto pohledu zatím přicházejí optimistické zprávy z Německa i od dalších obchodních partnerů, což se promítá i do českých dat exportů a průmyslové výroby.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!