6. dubna 2007 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Velikonoční lety jsou plné

letadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy letadlo | foto: ČTK

PRAHA Nadcházející velikonoční víkend si aerolinky nemohou vynachválit. Zejména nízkonákladoví dopravci shodně hlásí, že mají vyprodáno. „Velikonoční letenky jsou úplně vyprodané,“ konstatovala Vlaďka Dufková, mluvčí společnosti SmartWings.

Podle ní jsou Velikonoce pro aerolinky jedno z nejvytíženějších období v roce. „K nejžádanějším destinacím patří italský Řím nebo španělská Barcelona,“ dodala Dufková.

Nejlevnější velikonoční letenky

Praha - Barcelona

SkyEurope 1588
SmartWings 1961
ČSA 5003

Praha - Londýn

EasyJet 3124
ČSA 4570
British Airways 5297

Praha - Řím

SkyEurope 2138
SmartWings 2828
ČSA 4644

Praha - Milán

EasyJet 1912
SmartWings 2364
ČSA 4161


Pramen: aerolinky,
odlet 6. dubna a přílet 9. dubna

Shodně se vyjádřila i mluvčí nízkonákladových aerolinií easyJet Samantha Dayová. „Z Prahy odletí v době Velikonoc více než třicet tisíc pasažérů easyJet, což je o osmnáct procent více než loni,“ uvedla Dayová.

Ceny letenek se přitom dopravci snažili srazit na minimum. Například společnost SkyEurope prodala nejlevnější zpáteční letenky na velikonoční víkend do Barcelony za 1588 korun. Na tuto cenu ovšem klienti dosáhly pouze v případě, že si ji zarezervovali několik měsíců předem. Za letenky na poslední chvíli si naopak zájemce musí připlatit. Pokud by se tak teprve nyní někdo rozhodl odletět na víkend do španělské metropole, musí si připravit pět tisíc korun. To je kompletní cena zpáteční letenky z Prahy do Barcelony, kterou mu na víkend prodají České aerolinie (ČSA).

Totéž platí pro lety do Itálie. Kdo si nestihl včas koupit letenku do Milána, zaplatí nyní namísto nízkonákladových 1900 korun o tři tisíce navíc.

Nárůst zájmu o „velikonoční lety“ potvrzují i klasické aerolinky jako například British Airways, Lufthansa nebo ČSA. „Zaznamenali jsme vyšší poptávku na linkách do Milána, Paříže, Kodaně, Curychu, Londýna, Madridu a Helsinek,“ uvedla mluvčí Českých aerolinií Daniela Hupáková s tím, že na samotné velikonoční pondělí je řada letů téměř vyprodána. Zájem je také o exotické destinace, jakými je třeba Egypt. „Řada Čechů si prodlouží delší volno a využije ho na dovolenou u moře,“ doplnila.