13. června 2008 8:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Velká pivní fúze

Pivo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

NEW YORK Na trhu výrobců piva by mohla proběhnout největší fúze v dosavadní historii tohoto odvětví. Včera totiž americká pivovarnická skupina Anheuser-Busch dostala nabídku k převzetí svým belgickým konkurentem, skupinou InBev. Spojením obou společností by vznikl spolehlivě největší výrobce piva na světě.

Belgický pivovarnický gigant a již nyní světová jednička co do objemu tržeb je ochoten za amerického producenta piva zaplatit 46,3 miliardy dolarů (727 miliard korun). Anheuser-Busch je přitom světovou čtyřkou.

Společnost InBev nabízí za akcii Anheuseru 65 dolarů, což je o 24 procent více, než za kolik se tyto akcie běžně obchodovaly před uvolněním prvních zpráv o možném převzetí. Na zprávu o záměru belgického konkurenta akcie Anheuseru posílily o sedm procent.

Uvozovky dolníSpojení pivovarnických společností je výhodné pro obě skupiny.Uvozovky horní

„Spojení pivovarnických společností je výhodné pro obě skupiny. Zatímco InBev získá rozsáhlý americký trh, Anheuser díky tomu zase posílí své aktivity v Evropě,“ uvedl Carlos Brito, generální ředitel belgické skupiny InBev. „Velice si vážíme společnosti Anheuser-Busch, jejích zaměstnanců a vedení, kteří vybudovali největší pivovar v USA a vypěstovali ikonickou značku Budweiser,“ dodal Brito.

Belgický InBev také sdělil, že chce s Anheuserem vstoupit v jednání, která by vyústila v přátelské spojení obou společností.

V reakci na to Anheuser odvětil, že správní rada návrh InBevu vyhodnotí a poté se rozhodne, jak se k němu postaví. Podle expertů z pivovarnického odvětví je nabídka InBevu prvním krokem v sérii vzájemných jednání, která by mohla vytáhnout konečnou cenu nad 70 dolarů za akcii.

Od založení Anheuseru před stoletím a půl má hlavní slovo ve výrobci piva značek Budweiser a Michelob rodina Buschů. O ní se soudí, že většina z jejích členů je spíše proti převzetí. Vlastnický podíl rodiny se sice již snížil do té míry, že nemá možnost veta, její vliv ve správní radě je však nadále silný.

Návrh transakce InBev - Anheuser zapadá do vlny spojování velkých světových pivovarů. Kupříkladu pivovarnická skupina SABMiller, do které patří i Plzeňský Prazdroj, dojednala spojení amerických aktivit s dalším zámořským gigantem, společností Molson Coors Brewing.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.