22. října 2007 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Velký třesk čeká dráhy v prosinci

vlak- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vlak- ilustrační foto | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Nákladní doprava Českých drah se osamostatní 1. prosince, kdy vznikne dceřiná akciová společnost ČD Cargo. O zásadní změně fungování společnosti rozhodl Topolánkův kabinet.

Nová společnost bude mít základní kapitál 8,8 miliardy korun a z mateřské firmy do ní přejde 13.000 z nynějších 57.000 zaměstnanců Českých drah. Jde o největší změnu ve struktuře ČD od přeměny státní organizace na akciovou společnost v roce 2003. Vláda si od přeměny slibuje průhlednější financování drah.

Skončí především často kritizované křížové financování ztrátové osobní dopravy ze zisků nákladní dopravy. Ročně jde o více než 600 milionů korun. Podle generálního ředitele ČD Josefa Bazaly chtějí dráhy tento výpadek nahradit navýšením dotace ze státního rozpočtu.

"Ministerstvo dopravy nyní hledá řešení, jak dál s osobní dopravou a jejím financováním," řekl k tomu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Dodal, že ještě do konce listopadu úřad zřejmě předloží vládě návrh na vyčlenění i osobní dopravy do samostatné dceřiné společnosti.

Dalším důvodem vzniku ČD Cargo a.s. je zostřující se konkurence na liberalizovaném evropském trhu železniční nákladní dopravy. Podle Hanzelky bude moci nová společnost pružněji reagovat na změny na trhu, navazovat strategická partnerství s kapitálově silnými společnostmi nebo efektivněji investovat do svého vlastního rozvoje, především do nákupu nových vagonů.

Nákladní doprava ČD je pátá největší ze zemí Evropské unie a jako poslední ve střední Evropě ještě nefunguje samostatně. Nákladní vlaky ČD ročně přepraví zhruba 80 milionů tun zboží a na rozdíl od osobních vlaků přinášejí pravidelně zisk. Ten za loňský rok činil zhruba 1,5 miliardy korun.

Lidovky.cz