Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Venezuela válčí s ropnými koncerny

Hugo Chávez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hugo Chávez | foto: AFP

CARACAS Venezuela chce po druhé největší americké ropné společnosti Chevron doplatek na daních ve výši 43,1 milionu dolarů. Chevron prý dluží za období 2001 až 2004, řekl mluvčí venezuelského úřadu Seniat. Chevron obvinění odmítá.

"Chevron je přesvědčen, že své daně každý rok a podle zákonů vypočítal a zaplatil přesně," řekl mluvčí Chevronu Don Campbell. Dodal, že jeho firma se Seniatem plně spolupracuje a bude se tento spor snažit vyřešit.

Zákrok proti Chevronu je součástí tažení populistické vlády Huga Cháveze proti ropným koncernům ve Venezuele. Vláda dodatečně zvyšuje daně i koncesní poplatky a zpětné daně v celkové sumě stovek milionů dolarů již uvalila na na britsko nizozemský Shell, francouzský Total, španělský Repsol nebo italský ENI.

Úřad Seniat se zaměřil na kontrakty, v jejichž rámci soukromé společnosti těží ropu patřící státní společnosti PDVSA. Dohody byly v 90. letech podepsány při sazbě daně z příjmu 34 procent, Seniat však loni rozhodl, že tyto firmy by měly platit 50 procent.

Chávez tyto kontrakty kritizoval jako příliš vstřícné vůči zahraničním koncernům. venezuelský prezident usiluje o zvýšení daní v ropném sektoru, aby měl peníze na rozsáhlé plány sociálního rozvoje a potírání chudoby.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Hugo Chávez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Hugo Chávez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Hugo Chávez | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?