13. února 2008 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Venezuela zavřela ropné kohouty do USA

CARACAS Hrozba venezuelského prezidenta Huga Cháveze se vyplnila. Státní ropná společnost PDVSA zastavila dodávky pro americký Exxon Mobil. Konec vývozu do USA je vyvrcholením sporu s Exxonem, který minulý týden zaznamenal u mezinárodních soudů dílčí úspěch s žalobou požadující na Venezuele kompenzaci za znárodňovací kroky.

PDVSA oznámila, že přerušila veškerá komerční spojení s Exxonem a zastavila firmě dodávky ropy a ropných produktů. "Vzhledem k právně-ekonomickému pronásledování, které zahájil Exxon Mobil vůči PDVSA, se PDVSA rozhodla k odvetnému opatření a pozastavila s ním komerční spolupráci," uvedla venezuelská firma.

Exxon Mobil získal minulý týden od soudů v Británii a Nizozemsku soudní příkazy ke zmrazení aktiv venezuelské státní ropné společnosti PDVSA v hodnotě až 12 miliard dolarů (213 miliard Kč) po celém světě. Zmrazení aktiv má Exxonu zajistit odškodné v případě, že vyhraje arbitráž ohledně svého bývalého venezuelského ropného projektu Cerro Negro. Exxon Mobil a několik dalších západních ropných koncernů v posledních letech rozvíjely projekty na těžbu ropy v deltě Orinoka. Chávez ale loni rozhodl o znárodnění těžby ropy včetně těchto projektů a dalších klíčových odvětví. Většina ropných společností, jako Chevron, Total, BP a StatnoilHydro, se s vládou dohodly, že budou v projektech dále pokračovat a výměnou v nich získají menšinový podíl. Exxon se s nabízeným odškodněním nespokojil a v září proti Venezuele zahájil arbitrážní spor. Postup Exxonu je zatím nejradikálnějším krokem ropného průmyslu proti těm vládám, které v době rostoucích cen komodit uplatňují politiku surovinového nacionalismu, napsaly agentury AP a Reuters.

Venezuela je čtvrtým největším dodavatelem ropy do Spojených států. Ty jsou
pak největším klientem Venezuely a směřují do nich až dvě třetiny venezuelského ropného vývozu.

Venezuelský prezident Hugo Chávez již dříve pohrozil, že zastaví veškerý vývoz ropy do USA. Většina analytiků se domnívala, že jde pouze o výhružky, protože Chávez by přišel o většinu peněz, kterými financuje sociální programy, a udržuje si tak svoji popularitu. Venezuela také vlastní v USA několik rafinerií, které jsou upravené tak, aby mohly zpracovávat venezuelskou těžkou ropu.

PDVSA má s Exxonem také několik společných projektů v zahraničí. Tyto kontrakty zatím firma neukončila, uvedla však, že pokud jí to podmínky umožní, budou také přerušeny. Zatím tak zůstává nejasný i další osud rafinerie ve státě Louisiana, kterou obě firmy provozují.

Venezuelský ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez uvedl, že členové ropného kartelu OPEC vyjádřili jeho zemi podporu v boji s americkou firmou, a Venezuela konzultuje svoji strategii s právníky kartelu.

Americká vláda prezidenta George Bushe se od mezinárodní právní ofenzivy Exxonu již dříve distancovala. Zástupce americké vlády uvedl, že výpadek postihne hlavně běžné občany Venezuely, protože další velcí ropní producenti již přislíbili USA vyšší dodávky, které by měly vyrovnat venezuelský výpadek. Pomoc v případě problémů přislíbila také Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT KLIENTSKÉ PODPORY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč