Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vepřové výrazně zdraží. Ovlivní to i kvalitu salámů, tvrdí odborník

Vepřové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vepřové maso (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

PRAHA Vepřové maso v brzké době výrazně podraží. Cena za kilo se tak může zvýšit o více než deset korun. Za zdražením stojí rostoucí ceny krmiv a pohonných hmot, ale také snižování stavů prasnic. Vyšší cena by se mohla negativně projevit i na kvalitě masných výrobků, řekl serveru Lidovky.cz Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Lidovky.cz: Kdy můžeme razantní zdražení vepřového přesně čekat? Je podle vás možné, že cena za kilo masa může stoupnout o 10 až 15 korun?
Já nedokážu říct, kdy se zdražení přesně čeká, ani o kolik. Patnáct korun mi připadá hodně, deset korun je ještě reálných. Tam je totiž spousta faktorů, které cenu můžou ovlivnit. Myslím si ale, že v následujících dvou měsících můžeme předpokládat, že vepřové maso zdraží.

Lidovky.cz: Co je hlavní příčinou zdražování?
Vidím tři faktory. Prvním je samozřejmě zvýšení ceny krmiv, do toho dražší obiloviny, určitě zvýšení cen energie, cena pohonných hmot a tak dále. A třetí faktor, na který se často zapomíná, je to, že v České republice a v některých dalších zemích v Evropě se dlouhodobě snižovaly stavy prasnic. Takže v současné době je méně prasnic, tedy i méně selat, proto se i cena selat zvyšovala zhruba před měsícem, měsícem a půl. I to se tedy do zdržaní vepřového promítne.

Lidovky.cz: Dá se očekávat, že ceny budou i nadále růst, nebo se zastaví?
Myslím si, že ceny neporostou skokově, ten nárůst bude pomalejší, nebo postupnější a že to zvyšování bude dlouhodobější, to znamená, že nevyletí rychle nahoru. Jak dlouho to ale bude trvat, nedokážu říct.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak podle vás zareagují na zvýšení cen čeští obchodníci?
Tak jako vždy. Promítnou jej do ceny finálního výrobku na pultech. Čeští obchodníci si podle našich zkušeností a analýz vždycky dokázali udržet svoji marži. Takže i teď budou dělat všechno pro to, aby si svoji marži udrželi. Druhá věc je, že se do cen promítne i vyšší DPH. V dalším období budou tlačit na zpracovatele, což se může projevit v kvalitě potravin. Na obchodníky dopadne klesající poptávka, takže logicky budou hledat způsob, jak dosáhnout nižší ceny, aby prodali co nejvíc.

Lidovky.cz: Kolik teď stojí vepřové v okolních zemích?
Pokud se budeme bavit o jatečně opracovaných půlkách, tak v ČR je to 43 korun, v Rakousku byla poslední cena z minulého týdne také 43 korun, Německo jde o dvě koruny výš, takže na 45 korunách.

Lidovky.cz:  Zdraží i jiné druhy masa?
Určitě. Byť tam nárůst cen nebude tak razantní. Dá se očekávat, že zvyšující se ceny krmiv se promítnou i do cen drůbežího masa, protože výkrm drůbeže je zde významným aspektem.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...