24. srpna 2007 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Veřejné zakázky mají skluz

Stavba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Stavební firmy mají v současnosti méně práce, dlouhodobější propad se ale neočekává. „Dá se říct, že stavební boom stále pokračuje, i když vrchol už má nejspíše za sebou,“ konstatuje analytik Patria Finance David Marek.

Stavební firmy mají v současné době méně práce. Počet zakázek jim totiž v druhém čtvrtletí meziročně poklesl o 11,5 procenta. Snížila se také celková hodnota zakázek, která oproti minulému roku klesla o 6,9 procenta na 66,2 miliardy korun.

Podle analytiků je ale důvodem především to, že oproti roku 2006 bylo uzavřeno méně inženýrských zakázek, ať se týkaly výstavbu silnic nebo dálnic. Ty meziročně poklesly o bezmála čtvrtinu.

Volby stavebnictví pomohly „V minulém roce bylo hodně nákladných staveb, k čemuž rozhodně přispěly i volby, kdy tehdejší vláda na tomto sektoru rozhodně nešetřila,“ uvádí hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Pokles byl zaznamenán především ve výstavbě prodejních prostor, jejíž trh je v současné době nasycený. Naopak více než o padesát procent vzrostl počet zakázek na výstavbu výrobních hal. O dvacet jedna procent se zvýšila rovněž bytová výstavba. Zástupci stavebních společností se ovšem budoucnosti neobávají. Přesto upozorňují, že především příprava veřejných zakázek u staveb je v časovém skluzu.

„Pravdou je, že současná situace je způsobena tím, že hodně nákladných staveb nebylo povoleno, protože vláda v posledních deseti měsících pro stavebnictví v podstatě nic nedělala,“ uvedl Miroslav Mašek, generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Úspěšné období zaznamenaly velké firmy s více než tisíci pracovníky. „Platí přímá úměra. Čím větší firma, tím větší zakázka. Velké firmy jsou na vyšší technologické úrovni a daleko častěji a úspěšněji spolupracují s veřejným sektorem, kde je více peněz než v soukromém,“ říká Pikora.

Celý článek o stavebnictví v České republice
si přečtěte v pátečním vydání deníku