Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Věřitelé Jukosu odhlasovali likvidaci

Michail Chodorkovskij na snímku z května 2005 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Chodorkovskij na snímku z května 2005 | foto: AFP

MOSKVA Bývalý ruský ropný gigant velmi pravděpodobně končí. Pro pád firmy, která do uvěznění šéfa Michajla Chodorkovského patřila mezi nejsilnější hráče na trhu, hlasovalo 94,2 procenta věřitelů. Plán záchrany firmy odmítli.

O zániku kdysi největšího ruského těžaře ropy rozhodne definitivně ruský konkurzní soud.

Věřitelé, mezi nimiž dominuje stát, požádali konkurzní soud, aby vyhlásil nad firmou bankrot a jmenoval likvidátora jejího majetku. Soud by měl o věci rozhodnout 1. srpna.

Věřitelé odstranili poslední hlavní překážku bankrotu firmy poté, co likvidaci věřitelům navrhl soudem jmenovaný správce Jukosu Eduard Rebgun. Podle něho překračují závazky firmy její majetek zhruba o 14 miliard rublů (asi 12 miliard korun). Největším věřitelem Jukosu je stát zastoupený daňovým úřadem, a dalším je ropná společnost Rosněfť, hlavní kandidát na
získání zbývajícího majetku Jukosu.

Generální ředitel Jukosu Steven Theede, který minulý týden rezignoval na protest proti nezájmu správce o záchranu firmy, Rebgunova zjištění popírá. Podle něho má majetek Jukosu hodnotu nejméně 30 miliard dolarů a pohledávky činí 19 miliard dolarů, to znamená, že firma je solventní.

Právník Jukosu Zak Clement dnes řekl, že majetek Jukosu dosahuje 37 miliard dolarů,
zatímco Rebgun odhaduje jen 18 miliard dolarů. Likvidace Jukosu bude posledním aktem příběhu soustředěného útoku na tuto kdysi mocnou firmu. Jukos se dostal do dluhů pod tlakem obřích daňových pohledávek ruských úřadů, které podle řady pozorovatelů měly za cíl zničit impérium nepohodlného podnikatele Michaila Chodorkovského.

Zatímco Chodorkovskij byl uvězněn a odsouzen na osm let, vyčíslil stát své pohledávky vůči Jukosu až na 33 miliard dolarů. I po prodejích velkých částí majetku Jukos ruským úřadům dluží ještě asi 13 miliard dolarů.
,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!