Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Černé čaje byly plné pesticidů. Makro je muselo stáhnout

Čaj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čaj - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Některé černé porcované čaje prodávané v tuzemských obchodech obsahují zbytky pesticidů, které při zvýšené koncentraci mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Zjistil to časopis dTest, který pozůstatky pesticidů našel ve třech čtvrtinách kontrolovaných vzorků černého čaje. V jednom čaji obsah pesticidů mnohonásobně překročil povolené normy.

Odborníci zkontrolovali 17 značek porcovaného černého čaje a zbytky pesticidů našli ve 13 z nich. Ve výrobku "aro/Černý čaj porcovaný", který má datum minimální trvanlivosti 5. března 2014, byla naměřena nadlimitní hodnota pesticidu imidaclopridu. "Maximální evropský limit této látky užívané proti hmyzím škůdcům činí 0,05 miligramu na jeden kilogram. Naše analýzy odhalily 0,121 miligramu na kilogram. Takový výrobek neměl být vůbec uveden na trh," upozornila šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobek "aro/Černý čaj porcovaný" měly v nabídce velkoobchody Makro.

"Okamžitě jsme ho stáhli z prodeje a s dodavatelem ukončili spolupráci. Zároveň žádáme všechny zákazníky, kteří si zmíněný čaj zakoupili, aby jej vrátili zpět na jakékoliv pobočce velkoobchodního řetězce Makro. Bude jim vrácena plná cena výrobku," sdělila mluvčí společnosti Makro Cash & Carry ČR Romana Nýdrle.

Odborníci při laboratorním rozboru složení černých čajů sledovali 256 druhů pesticidů, které se mohou v čajích vyskytovat. Naměřené hodnoty u většiny testovaných výrobků se pohybovaly pod stanovenými maximálními limity.

Sedm druhů pesticidů v jednom šálku

Některé čaje ale obsahovaly zbytky několika druhů pesticidů. "Například v čaji Teekane Ranní šálek s minimálním trvanlivostí do 2. listopadu 2015 jsme jich nalezli sedm, z toho insekticid acephate se již blížil maximálnímu limitu," podotkla Rozová.

Pesticidy jsou přípravky a prostředky, které jsou určené k tlumení a hubení rostlinných a živočišných škůdců, a k ochraně rostlin, skladových zásob, technických produktů, bytů, domů, výrobních závodů nebo i zvířat a člověka.

Laboratorní studie naznačují, že pesticidy používané v zemích Evropské unie mohou mít toxický vliv na vývoj nervové soustavy. Pesticidy také mohou zvýšit riziko vzniku leukémie u dětí a řada pesticidů má schopnost narušit hormonální systém člověka i živočichů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!