5. srpna 2008 20:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Většina pražské burzy je asi na prodej

Burza - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Většinový podíl v Burze cenných papírů Praha (BCPP) může být na prodej. S odvoláním na společnost Patria Finance, která má v pražské burze téměř čtvrtinový podíl, to dnes uvedla Česká televize. Podle televize by se ke společnosti mohli přidat i další podílníci, a na prodej by tak mohla být majorita.

"Je možné, že skutečně v blízké době bude burza hledat svého partnera," citovala ČT1 generálního ředitele Patria Finance Jana Klenora. Dalšími podílníky, kteří by se mohli k Patrii připojit, by podle televize mohl být Tiger Holding, Komerční banka a ČSOB. Ti dohromady vlastní 50,01 procenta, tedy nejtěsnější možnou většinu, uvedla televize s odvoláním na majetkovou strukturu burzy.

Možnost prodeje pražské burzy připustil již dříve generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. "Akcionáři se kdykoli vlastně mohou rozhodnout, že mohou prodat," řekl Koblic v Otázkách Václava Moravce v polovině června.

Pražská burza je podle něj po čtyřech velice úspěšných profitabilních letech velice bohatou a chtěnou nevěstou.
Jako adepta na převzetí vnímají pražskou burzu větší evropské burzy, jako jsou například Deutsche Börse, skandinávská OMX či burza ve Varšavě.

Podle informací ČT by o tom, kdo nakonec podíl v Pražské burze koupí, mohlo rozhodnout doporučení firmy Golden Sachs, kterou v Česku zastupuje bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Vyjádření firmy se televizi nepodařilo získat.

Pražská burza měla loni čistý zisk téměř 200 milionů korun, o rok dříve to bylo přes 100 milionů. Akcionáři burzy jsou bankovní a nebankovní obchodníci s cennými papíry.

Lidovky.cz, ČTK