4. března 2008 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Více biopaliv, více sociálních nepokojů

Obilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obilí. | foto: Reprofoto

HAMBURK Firma Oil World, která je předním světovým analytikem trhu olejnin, burcuje vlády celého světa. Nabádá je, aby omezily plány na využívání biopaliv v pohonných hmotách, protože zvýšená poptávka po nich žene na rekordní úrovně ceny olejnin a rostlinného oleje. To by podle hamburské společnosti mohlo podnítit další sociální nepokoje.

"Politika biopaliv je klíčovým faktorem v poptávce (po olejninách a olejích). Snížení nebo odložení vyšších cílů (pro biopaliva) se ukazuje jako nezbytné. Pokud k němu nedojde, dá se čekat, že kvůli prudkému růstu cen potravin dojde k dalším sociálním nepokojům," uvedla Oil World.

Ceny obilí a dalších základních potravin loni ve světě prudce vzrostly, což v některých zemích jako Mexiko vyvolalo nepokoje. Podle řady pozorovatelů je jedním z klíčových příčin cenového vývoje vládní podpora biopaliv. Ty mají ušetřit ropu a snížit emise skleníkových plynů. Podle vědeckých studií i mezinárodních organizací jako OECD však nic z toho neplní a jejich hlavním výsledkem je růst cen potravin, prospěšný jen pro farmáře a výrobce biopaliv.

Uvozovky dolníPolitika biopaliv je klíčovým faktorem v poptávce (po olejninách a olejích). Snížení nebo odložení vyšších cílů (pro biopaliva) se ukazuje jako nezbytné. Pokud k němu nedojde, dá se čekat, že kvůli prudkému růstu cen potravin dojde k dalším sociálním nepokojůmUvozovky horní


Na termínových trzích jsou již ceny olejnin rekordní, což dopadne na spotřebitele s časovým zpožděním. Vysoké ceny pak postihnou nejtvrději chudé země, kde zhorší hlad a podvýživu, uvedla Oil World. "Je proto načase, aby vlády podporující využívání plodin k energetickým účelům svou politiku přehodnotily," uvedla firma.

Politiku biopaliv podporují nejvíce Evropská unie a USA, přestože mezinárodní organizace jako Světová banka, Mezinárodní měnový fond nebo OECD od této politiky odrazují. V roce 2010 chce EU dostat podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot na 5,75 procenta a do roku 2020 počítá s desetiprocentním podílem.

Vědecké studie respektovaného časopisu Science z poslední doby přitom zjišťují, že ekologicky nejsou biopaliva žádným přínosem a emise skleníkových plynů jsou kvůli jejich produkci naopak vyšší. To se týká i takzvaných biopaliv druhé generace z travin a rychle rostoucích dřevin, v něž EU vkládá naděje do budoucna.
Lidovky.cz