11. května 2015 18:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Více než 40 procent Čechů se v práci bojí o zdraví, tvrdí výzkum

Úraz. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úraz. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pracovních úrazů podle nejnovějších statistik v tuzemsku meziročně ubývá, přesto se více než 40 procent lidí v zaměstnání bojí o své zdraví. Vyplývá to z průzkumu společnosti CRDR, která se zabývá poradenstvím v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Průzkumu se zúčastnilo 500 lidí a 300 firem. Bezpečně se v práci podle průzkumu cítí 59 procent zaměstnanců. 

Dalších 39 procent ale pociťuje nebezpečí při vykonávání některých úkolů a dvě procenta pak mají strach o své zdraví při všech činnostech.

„Strach o zdraví přitom klesá s vyšším dosaženým vzděláním. Zatímco mezi vyučenými lidmi bez maturity či lidmi se základním vzděláním má alespoň někdy v práci strach o své zdraví 65 procent, mezi vysokoškoláky je to o poznání nižší podíl, 23 procent,“ uvedl Martin Šimek z CRDR.

Za rok 2014 došlo v Česku podle Českomoravské konfederace odborových svazů ke 40 358 pracovních úrazů, z toho 105 bylo smrtelných a 1394 závažných. 

Ačkoli mezi nejrizikovější práce patří řízení nákladních automobilů a práce na stavbě, nevyhýbají se úrazy ani pedagogickým a zdravotnickým pracovníkům nebo úředníkům.

Zaměstnavatelé přitom tvrdí, že ochranu zdraví svých zaměstnanců nepodceňují. Více než dvě třetiny firem pořádaly školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v posledním roce. 

Pět firem ze sta pak více než před rokem. Firmy však zapomínají na školení nových zaměstnanců při nástupu na pracoviště, dělá to pouze čtvrtina z nich.

Lidovky.cz, ČTK