22. února 2008 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Viceguvernérem ČNB je nově Hampl

Prezident republiky Václav Klaus jmenoval 22. února na Pražském hradě Mojmíra Hampla viceguvernérem České národní banky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus jmenoval 22. února na Pražském hradě Mojmíra Hampla viceguvernérem České národní banky. | foto: ČTK

PRAHA Novým viceguvernérem bankovní rady České národní banky bude s účinností od 1. března Mojmír Hampl. Členkou bankovní rady se stane Eva Zamrazilová. Do funkcí je jmenoval prezident Václav Klaus. Radu tak příští týden opustí po dvanácti letech viceguvernér Luděk Niedermayer.

"Věřím, že tento krok bude ku prospěchu celé naší země a naší ekonomiky," řekl Klaus. Sedmičlenná bankovní rada, v níž bude Zamrazilová jedinou ženou, mimo jiné rozhoduje o nastavení úrokových sazeb, od kterých se například odvíjí úročení hypoték, a určuje měnovou politiku země. Centrální banka je vedle dozoru nad bankovním sektorem rovněž zodpovědná za dozor nad kapitálovým trhem, pojišťovnami a penzijními fondy.

Hampl je podle Klause mladý, dynamický ekonom, Zamrazilová pak zkušená analytička, která má renomé v ekonomické obci. Ve Spojených státech by na personální změny ve složení centrálních bankéřů podle Klause reagovaly finanční trhy. "Doufám, že u nás tomu tak nebude a že to bude pojato jako řešení, které je pokračováním dosavadního vývoje vedení centrální banky," uvedl.


Členy bankovní rady prezident vybírá na šestileté funkční období, působit v ní mohou maximálně dvakrát po sobě.

Bankovní rada nyní pracuje v obsazení: Zdeněk Tůma (guvernér), Luděk Niedermayer (viceguvernér), Miroslav Singer (viceguvernér), Mojmír Hampl, Robert Holman, Pavel Řežábek, Vladimír Tomšík.

Další personální výměna v radě se uskuteční až v únoru 2011, kdy vyprší funkční období hned čtyřem členům včetně Tůmy. ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?