Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Viceguvernéři ČNB si rozdělili dozor

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedinou institucí odpovědnou za dozor nad finančním trhem bude od 1.dubna Česká národní banka (ČNB), která nahraní dosavadní čtyři kontrolní úřady. Do ČNB přejde zhruba 150 pracovníků těchto institucí.

Česká národní banka reagovala na situaci rozdělením kompetencí. Dozor na pojišťovnami bude mít na starost viceguvernér Luděk Niedermayer, kapitálový trh přejde na viceguvernéra Miroslava Singera. Banky zůstanou v kompetenci Michaely Erbenové.

"Zapojení tří členů bankovní rady odráží pozornost, kterou bankovní rada věnuje hladkému procesu integrace dohledu nad finančním trhem do ČNB," uvedla mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Princip kolektivního rozhodování bankovní rady se tímto rozhodnutím nemění.

V ČNB vzniknou sekce regulace a dohledu nad kapitálovým trhem a sekce pro dohled nad pojišťovnami podřízené přímo bankovní radě centrální banky. Šéfy těchto sekcí ČNB oznámí do poloviny března.

Novým sedmičlenným poradním orgánem bankovní rady bude výbor pro finanční trh. Tři kandidáty navrhnou profesní sdružení finančního trhu a potvrdí je poslanecký rozpočtový výbor. Kvůli parlamentním volbám je pravděpodobné, že je vybere až po volbách, odhadem v červenci. Dva zástupce výboru jmenuje ministerstvo financí a složení doplní člen bankovní rady a finanční arbitr.

Sloučení dozorů prosadila vláda. Má přinést finanční i personální úspory a usnadnit práci finančního trhu, kde se musí často posílat shodné výkazy na více míst. Do ČNB nově přejde zhruba 150 výkonných pracovníků, většinou z Komise pro cenné papíry (KCP) a státního dozoru pro pojišťovny a penzijní fondy. Několik osob přijde také z Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami. KCP řídí čtyři členové prezidia vedení předsedou Pavlem Hollmannem. Ředitelkou Úřadu státního dozoru při ministerstvu financí je Milada Staňková.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?