2. května 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Víčka z natlakovaných lahví létala až deset metrů, odhalila inspekce

Limonáda Korrekt stažená z prodejní sítě Globusu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Limonáda Korrekt stažená z prodejní sítě Globusu | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

PRAHA Obchodní řetězec Globus musel z pultů stáhnout Limonádu Korrekt s příchutí citronu. Inspektoři provedli kontrolu na podnět spotřebitele v prodejně v Jenišově na Karlovarsku. Dvacet procent lahví bylo přesycených oxidem uhličitým a po otevření uzávěr odletěl do vzdálenosti až deseti metrů. Přesný důvod závady inspekce dále vyšetřuje.

Kontrola dvoulitrových lahví s citronovou limonádou značky Korrekt probíhala přímo ve skladu prodejny.  "Naši inspektoři lahve otevřeli, uzávěry odletěly a jejich "dolet" se změřil tak, že se všechny vzdálenosti zprůměrovaly," řekl serveru Lidovky.cz Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. "Takže můžeme konstatovat, že uzávěry explozivně odletěly přibližně 10 metrů," dodal Kopřiva.

Přetlakované lahve s limonádou z Globusu

Inspekce nařídila společnosti Globus stáhnout výrobek Limonáda Korrekt s příchutí citrónu, 2l, doba minimální trvanlivosti: 28. 1. 2013, výrobce: Fontea, Veselí nad Lužnicí. Výrobek neodpovídá požadavkům na jakost dle zákona 110/1997.

Takové závady jsou podle Kopřivy unikátní, proto zatím není stanovena žádná konkrétní metoda, jak podobné problémy kontrolovat. "Vše probíhalo standardně a nelze ani určit, zda k podobným závadám dochází více u levnějších či dražších nápojů," řekl Kopřiva.

V lahvích bývá obvykle 3-5 gramů oxidu uhličitého

Existuje několik verzí, proč k závadě došlo. Nejpravděpodobnější důvod, který se podle inspekce musí ještě došetřit, že došlo k přesycení oxidem uhličitým. "Neexistuje žádná norma, kolik ho v lahvích může být. Obvykle je to 3 až 5 gramů na litr. Výrobci ho tam nemůžou dávat víc, protože je drahý a zvyšuje jim náklady, ani ho tam nemůžou dát málo, protože by láhev nedržela tvar." Výrobek musí splňovat jakostní parametry. Uzávěr nesmí odlétnout a polovina obsahu se nesmí vylít. Těmto požadavkům limonády Korrekt nevyhověly.

Složení Limonády Korrekt stažené z prodeje

Složení Limonády Korrekt stažené z prodeje

V prodejně v Karlových Varech bylo staženo 603 lahví z této šarže, množství bude podle inspekce podobné i v jiných prodejnách Globusu. "Jako inspekci nás zajímá pouze to, že to stáhli z pultu. A kontroly obecně fungují tak, že pokud už u jednoho prodejce najdeme něco závadného, zaměřujeme se na něj pak více," vysvětlil Kopřiva.

rkaŠárka Bláhová

Prodej bytu 3+kk, 105m2, Brandýs nad Labem- Stará Boleslav
Prodej bytu 3+kk, 105m2, Brandýs nad Labem- Stará Boleslav

pplk. Sochora, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
3 690 000 Kč