12. srpna 2009 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vídeň zavádí šrotovné na kola, staré bicykly dostanou vězni

Jízdní kolo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízdní kolo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vídeň se po německém Mannheimu stala dalším velkým evropským městem, které svým obyvatelům poskytuje šrotovné na kola. Kdo odevzdá své staré kolo a koupí si nové, po předložení účtu dostane 70 eur (zhruba 1 800 korun). Aby se zabránilo obchodu s kradenými bicykly, musí každý žadatel předložit občanský průkaz a registrovat se na speciální internetové stránce.

Šrotovné je zatím omezeno na maximálně pět set kusů nových kol, radní ale předpokládají, že pro velký zájem budou v celé akci pokračovat i po vyčerpání stanoveného limitu. Čeští odborníci na ekologické způsoby dopravy se přitom domnívají, že šrotovací prémie na nákup nového kola by měla smysl i v Česku.

"Naším cílem je především modernizace kolového parku ve Vídni," prohlásil vídeňský městský radní pro dopravu Rudolf Schicker. Nárok na šrotovné mají podle něj pouze obyvatelé Vídně, staré kolo, které odevzdají výměnou za nové, musí být ještě pojízdné, nesmí jít o nefunkční vrak. Nový bicykl pak nesmí stát méně než 140 eur (3 600 korun). Pokud se tedy někomu podaří koupit kolo třeba v supermarketu za tuto minimální částku, radnice mu uhradí polovinu ceny. ".

I když šrotovné na kola má mnoho společného se šrotovným na auta, zavedeným na jaře v celém Rakousku, ze starých odevzdaných kol se na rozdíl od aut nestává oficiálně odpad. Staré bicykly dostane organizace Neustart, která se snaží usnadnit návrat do běžného života propuštěným vězňům. Bývalí kriminálníci si kola opraví a mohou je používat pro svou vlastní potřebu.

Další podrobnosti o šrotovném na kola si přečtěte ve středečním vydání deníku 

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?