8. září 2008 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vietnamci skupují obchody v Česku

Tržnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tržnice - ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Stará obchodní centra, restaurace i bývalé mateřské školky nyní po celé republice nakupují Vietnamci. Fenoménu si všimly nejen realitní kanceláře, ale také Česká obchodní inspekce (ČOI), která chystá zvláštní kontrolní akce.

„V současné době zaznamenáváme obrovský zájem vietnamských obchodníků o koupi komerčních nemovitostí. Zatímco ještě před dvěma lety si pronajímali prodejní prostory na periferiích, dnes je rovnou kupují na frekventovaných místech v centru města nebo na sídlištích,“ popsal Pavel Kozar z realitní kanceláře Sting Commerce.

Největší zájem je o budovy bývalých školek
Nejde již přitom jen o relativně malé nákupy. „Zájem o kamenné obchody, a dokonce celé obchodní domy roste nade všechny meze. Tlačí je totiž čas, s postupnou kultivací maloobchodu u nás doba tržnic pomalu končí. Navíc potřebují investovat nakumulovaný kapitál, zčásti velmi pravděpodobně pocházející z šedé ekonomiky,“ řekl Jiří Fajkus z představenstva Real Spektrum Group.

Mezi typické objekty zájmu patří například bývalé mateřské školky nebo jednoty a vietnamští investoři si troufají i na vlastní development obchodních ploch. Toho si všímají i kontrolní úřady.

„Vietnamci teď přebírají nebo otevírají opravdu hodně restaurací, barů či heren, ale i nových potravin,“ potvrdil vedoucí kontroly západočeské obchodní inspekce Milan Zahn.

Cílené kontroly již od počátku proto mají předejít stavu, který panoval v tržnicích. Po zkušenostech z příhraniční oblasti se očekávají například problémy s nekolkovanými cigaretami a alkoholem.

„Nedá se předpokládat, že by do budoucna nabízeli jiný druh zboží než doposud na tržnicích. Nejčastějším prohřeškem bývá prodej falzifikátů a časté jsou i problémy s cenou, klamavými praktikami nebo reklamacemi,“ uvedl mluvčí ČOI Marek Ženkl. Inspekce se podle něj na tyto prodejny v budoucnosti ještě více zaměří.

Příčinou změn v podnikání Vietnamců je kromě jejich lepší finanční situace především zesílená aktivita celníků, kterým s tržnicemi došla trpělivost. Zatímco ve druhém pololetí roku 2007 se uskutečnily tři velké akce s celkovou hodnotou zajištěného zboží asi 75 milionů korun, jen od února do května letošního roku to bylo již 14 akcí, během kterých bylo zabaveno zboží v ceně přes jednu a čtvrt miliardy. České realitní kanceláře už si zvykly i na specifické jednání vietnamských klientů.

„Typickým projevem je usilovné vyjednávání o snížení ceny a úpravách smluvních podmínek. Známé jsou také jejich snahy obejít realitní kancelář a domluvit prodej přímo s majitelem. Na druhou stranu jsou schopní hradit i vysoké částky ve výši 10 až 20 milionů korun a většinou platí v hotovosti,“ řekl Kozar.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?