2. listopadu 2011 16:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vietnamské nudle mají 40krát více hliníku než je povoleno

Nudle plné hliníku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudle plné hliníku |

PRAHA Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zachytili v tržní síti nudle pocházející z Vietnamu, v nichž byl více než 40x překročen maximální přípustný limit pro obsah hliníku.

Jde o nejvyšší dosaženou míru kontaminace potraviny hliníkem, s jakou se SZPI doposud setkala. Informovala o tom inspekce v tiskové zprávě. 

Zjištěné množství hliníku činilo 442 mg/kg, přičemž nejvyšší přípustná hodnota je 10 mg/kg. Výrobek byl prodáván pod názvem "TOTACO MIEN DONG Zong‘s vermicelli Zvláštní nůdle" (včetně pravopisné chyby v názvu). Balení váží 500g a datum minimální trvanlivosti (DMT) je 31.12.2012.

Ohroženi jsou i zákazníci bister

Potravinářská inspekce nařídila okamžité stažení výrobku z oběhu. Podle provedeného šetření byla všechna balení uvedené šarže již vyexpedována dovozcem do tržní sítě, včetně provozoven bistra.

Vzhledem k datu minimální trvanlivosti není vyloučeno, že lidé mohou mít tento výrobek stále doma. Všichni mají možnost "Zvláštní nůdle" vrátit prodejcům i dovozci, kterým je chebská společnost VIVACOMEX.

Informace o kontaminovaném výrobku byla vložena do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který spojuje členské země Evropské unie s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin. I v systému RASFF jde zatím o nejvyšší evidovanou hodnotu výskytu hliníku v potravinářském výrobku.

Lidovky.cz